Zpráva z 12. pracovních dnů v transfuzním lékařství
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,15, 2009, No. 4, p. 251.
Kategorie:
Kongresy, sympozia, konference, studijní pobyty
Ve dnech 23. až 25. září 2009 se v prostorách Regionálního centra v Olomouci konaly 12. pracovní dny v transfuzním lékařství pořádané Společností pro transfuzní lékařství ČLS JEP spolu s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc, Lékařskou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci a Českou asociací sester.
Záštitu nad touto letošní nejvýznamnější akcí v oboru transfuzní medicíny převzali předseda Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP MUDr. Vít Řeháček, ředitel FN Olomouc MUDr. Radomír Maráček, děkan LF UP v Olomouci prof. MUDr. Zdeněk Kolář, CSc., hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík a primátor města Olomouce Martin Novotný.
Do hanácké metropole se sjelo celkem 370 účastníků převážně z České republiky, ale nechybělo poměrně silné zastoupení účastníků i ze Slovenska.
Program tvořilo deset sekcí zahrnujících nosná témata v transfuzním lékařství (dárcovstí krve, hemovigilance, historie a současnost transfuzní služby, dárcovské a léčebné aferézy, krví přenosné choroby, imunohematologie, hemoterapie, výroba transfuzních přípravků). Na úvod jednotlivých bloků zazněly edukační přednášky na následující témata: hemovigilance, bezkrevní medicína, počátky dějin transfuze ve světě a u nás, vyšetřování infekčních markerů v transfuzní službě, spektrum transfuzních přípravků a jejich jakost a indikace transfuzních přípravků. Samostatnou sekci tvořily přednášky v anglickém jazyce (W. Nussbaumer, J. Irsch, P. Kanzler), které byly zaměřeny na problematiku bakteriální kontaminace transfuzních přípravků a možnosti jejich inaktivace, dále na téma účinnost screeningu testování nukleových kyselin a problematiku výroby trombocytů v additivních roztocích.
Vrcholem odborného programu byla slavnostní Janského přednáška na téma Krevní skupiny – historické aspekty, současné poznatky a „česká stopa“ v imunohematologii, kterou přednesl přední český imunohematolog MUDr. Martin Písačka. Ve svém sdělení podal ucelený pohled na historii imunohematologie, zmapoval „českou imunohematologickou stopu“ a excelentně rozebral vývoj a současné možnosti diagnostiky a význam devíti nejvýznamnějších krevních systémů. Před zahájením této slavnostní přednášky byla panu MUDr. Jiřímu Masopustovi předána cena za nejlepší publikaci v časopise Transfuze a hematologie dnes v roce 2008.
Během konference zaznělo šedesát ústních sdělení, ve kterých autoři prezentovali převážně vlastní výsledky práce a své zkušenosti. Samostatný sál byl vyčleněn posterům, kde se sešlo dvacet pět prezentací. V průběhu čtvrtečního dopoledne proběhlo satelitní sympozium firmy Grifols, s. r. o., na kterém byly představeny novinky systému sloupcové aglutinace, její možnosti, výhody i limity.
Celé čtvrteční odpoledne bylo věnováno samostatné sekci nelékařských profesí.
Uvedená odborná jednání byla doplněna společenským programem. Večer úvodního dne patřil slavnostnímu zahájení kongresu, kdy po přivítání patronů konference s jejími hosty navázal koncert klasické hudby v podání komorního orchestru Sinfonia. Čtvrteční atmosféru24. září obohatilspolečenský galavečer za moderátorského přispění Alexandera Hemaly. Kulturní program zahájila Marie Rottrová, následována Věrou Špinarovou, Marianem Vojtkem. K poslechu i tanci hrál Septet plusD. Kaprase se svými sólisty, který posléze vystřídal Elvis Presley revival. Závěr večera patřil Jožkovi Šmukařovi a moravské cimbálové muzice, těšící se zájmu obecenstva při lidových písních a tanci dlouho přes půlnoc.
V pátek před zakončením konference byla předána ocenění za nejlepší abstrakta u lékařů i vysokoškoláků-nelékařů, za nejlepší přednesená sdělení a postery mladých transfuziologů, zdravotních sester a laborantů.
Na závěr konference poděkovala prezidentka konference primářka MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA všem přednášejícím, účastníkům a partnerům za hojnou a aktivní účast a popřála jim mnoho úspěchů v osobním a profesním životě.
MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2009 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Management pacientů s MPN a neobvyklou kombinací genových přestaveb – systematický přehled a kazuistiky
- Management péče o pacientku s karcinomem ovaria a neočekávanou mutací CDH1 – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Vrozené polycytemie
- Úloha FLT3 mutací v patogenezi akutní myeloidní leukemie
- Sekundární myelodysplastický syndrom: retrospektivní analýza dat z registru České pracovní MDS skupiny
- Alogenní transplantace krvetvorných buněk u pacientů s mnohočetným myelomem – zkušenosti centra