Úvodní slovo
Vyšlo v časopise:
Svět praktické medicíny, 3, 2022, č. 2, s. 1
Kategorie:
Úvodní slovo
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
Svět praktické medicíny zůstává i v novém čísle věrný svému titulu a přináší informace, z nichž mnohé jsou hned následující den využitelné v praxi. Tentokrát jsou témata vybrána cíleně pro lékaře primární péče, ale věřím, že zaujmou širší oblast čtenářů. Mezi autory a spoluautory je řada všeobecných praktických lékařů a praktických dětských lékařů, kteří se vybraným oblastem dlouhodobě věnují a jsou schopni dnes svoji expertizu sdílet a znalostmi své kolegy obohacovat.
Do čísla přispěli ovšem také přední odborníci specializací, jako je kardiologie, angiologie, nefrologie, gastroenterologie, gerontologie, psychiatrie, oftalmologie a neurologie. Patří jim dík za to, že své příspěvky napsali pro praktické lékaře. Přečtěte si rozhovor s psychiatrem doc. Martinem Andersem, na který navazuje dále v časopise článek o úzkostných poruchách.
Doc. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty UK přináší nejčerstvější informace o nových registracích léků.
Velmi cenný, i když pracný, je jedinečný modul časopisu, který spočívá ve výběru, překladu a publikaci zahraničního článku s následným komentářem českého odborníka. Tentokrát se v obou případech jedná o články z amerických univerzit, řešící klinická témata z prostředí s jinou organizací péče, s jinými možnostmi a kompetencemi praktických lékařů, které často zasahují až do nemocničního prostředí. První z nich, o horečkách neznámého původu, přináší diferenciální diagnostiku hodnou dr. House, druhý řeší terminální stadia renálního selhání. Dr. Vachek z Kliniky nefrologie 1. LF UK pak vrací problematiku do českého prostředí.
Čtenáře si najdou i praktické poznatky od zkušených kolegů k vyšetření ultrazvukovými přístroji, které už díky projektu Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP POCUS iGP přestávají být v našich ordinacích raritou.
Konečně je tu přehledový článek k budoucímu využití genové terapie. Znalosti získané jeho přečtením sice nevyužijeme zítra, ale musíme se dívat dopředu a být připraveni. Medicína se vyvíjí rychle, přináší nečekané výzvy, ostatně jako v posledních dvou letech, a těžko odhadneme, jak bude vypadat za deset dvacet let.
Tak ať vás medicína dále baví a přináší uspokojení vám a pokud možno i vašim pacientům.
Bohumil Seifert
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Svět praktické medicíny
2022 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- INTERAKTIVNÍ KAZUISTIKA 3: Management léčby prosté obezity bez metabolických komorbidit u mladé lékařky
Nejčtenější v tomto čísle
- Aterosklerotické postižení karotických tepen – diagnostika a léčba symptomatických a asymptomatických stenóz
- Novinky v očkování v ordinaci všeobecného praktického lékaře
- Terminální stadium selhání ledvin: lékařská péče
- Červené oko v ordinaci praktického lékaře