41. sjezd českých a slovenských chirurgů
Autoři:
J. Wechsler
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2015, roč. 94, č. 11, s. 491.
Kategorie:
Zpráva
Ve dnech 10. až 12. září 2015 se konal 41. sjezd českých a slovenských chirurgů, tato akce byla organicky skloubena se 7. slovenským chirurgickým kongresem s mezinárodní účastí. Obě akce proběhly v krásném přívětivém prostředí rekreační oblasti Senec na břehu Slunečních jezer, vzniklých těžbou štěrkopísků. Lokalizace Sence ve východní části Bratislavského kraje, snadná dopravní dostupnost a přitom vlídné prostředí vytvořily optimální podmínky pro úspěch této významné akce.
41. kongres českých a slovenských chirurgů byl organizován špičkovými pracovníky slovenské chirurgie – předsedy odborných společností prof. J. Radoňákem a prof. M. Ryskou; předsedou vědeckého a organizačního výboru byl prof. J. Olejník. Záštitu převzali ministr zdravotnictví SR MUDr. V. Čislák a rektor Slovenské zdravotnické univerzity prof. MUDr. P. Šimko. Jako vždy většina doslova mravenčí významné činnosti, na které závisí úspěch akce, byla uskutečněna pracovníky organizačního výboru v počtu osmi osob. Jednání probíhala ve třech sekcích zabývajících se nosnými námětovými celky, na které se jednání členilo po odeznění vyzvaných přednášek. Vyzvané přednášky svým námětem i přednášejícími reflektovaly myšlenku spolupráce chirurgů českých a slovenských − vždy tři z obou zemí.
Organizátoři citlivě a účelně zformulovali základní okruhy chirurgické činnosti, ve kterých se pak koncentrovala jednání. Šlo o problematiku chirurgie jater, pankreatu, kolorekta, hrudníku, bariatrické chirurgie a urgentní chirurgie. Odbornou a vědeckou část kongresu zajistil vědecký výbor sestavený z významných pracovníků oboru chirurgie obou zemí.
Nosnou myšlenkou kongresu byla snaha o přizpůsobení rozhodovací i léčebné chirurgické činnosti u snad nejvíce ohrožené a poněkud na periferii společenského zájmu stojící skupiny obyvatelstva seniorského (postprodukčního) věku tak, aby se vyhlídky na zbývající vyměřený život přiblížily dle možností dosažitelným parametrům. Druhým nosným námětem kongresového jednání byly informace o nových klinicky úspěšných chirurgických metodách.
Typickým rysem jednání byla kázeň prakticky všech referujících, kteří dodržovali stanovené časové limity, a také aktivní interakce auditoria při diskuzích. Ve všech příspěvcích byla zřejmá snaha o dosažení co nejlepších výsledků léčby (nikoliv formálně dle lege artis), ale skutečně na současně dosažitelné úrovni.
Každý, kdo někdy organizoval takovouto velkou a reprezentativní akci, musel být navýsost spokojen s úsilím organizátorů a také s výsledky jednání a jeho průběhem. Je známou skutečností, jak obtížně a s osobním nasazením se zajišťují nutné finanční prostředky. Tohoto všeho se pořadatelé zhostili s výtečným výsledkem. Rovněž tak společenská část nebyla nijak diskriminována, oba večery se odehrály ve znamení hojného kalorického přísunu, degustace vysoce kvalitních vín rovněž přispěla k přínosným kuloárním rozhovorům. Závěrem je milou povinností poděkovat a vysoce vyzdvihnout jak nasazení všech pracovníků sjezdu, tak i ocenit zcela hladký průběh na vysoce kolegiální úrovni.
Lze konstatovat, že i po rozdělení Československa vzájemné pochopení chirurgů obou zemí nejen že zůstalo na velmi dobré úrovni, ale stává se ještě srdečnějším, konkrétnějším a přínosnějším. Překrásné prostory seneckého areálu by mohly přivítat i větší počet účastníků z obou zemí.
Příští, 42. sjezd se uskuteční v Praze a bude všem jenom prospěšné, pokud bude dodržena vysoce nastavená laťka právě ukončeného sjezdu v Senci.
Prof. MUDr. Jan Wechsler, CSc.
I. chirurgická klinika LF Masarykovy univerzity v Brně
Pekařská 664/53
656 91 Brno
e-mail:jan.wechsler@fnusa.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2015 Číslo 11
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Hepatální pseudoléze v blízkosti falciformního ligamenta
- Naše zkušenosti s měřením transkutánní tenze kyslíku pro hodnocení prokrvení periferie dolních končetin u pacientů s chronickou ischemickou chorobou dolních končetin
- Resekabilní karcinom pankreatu − 5leté přežití
- Léčba infekce v třísle po tepenné rekonstrukci pomocí podtlakové terapie