Je prokletím lidské přirozenosti zapomínat
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2012, roč. 91, č. 7, s. 394.
Kategorie:
Nekrolog
Za života nás obklopuje stále měnící se svět, v němž alespoň podvědomě toužíme po útočištích, ostrůvcích bezpečí a jistoty. Takovým pevným bodem byl Doc. MUDr. Jan Bedrna, CSc. (24. 10. 1933 ϯ 1. 8. 2012).
Po absolutoriu na lékařské fakultě v Brně nastoupil jako sekundář na chirurgii v Rychnově nad Kněžnou, odkud odešel na chirurgickou kliniku v Hradci Králové. Během let se stal zkušeným chirurgem, odborníkem zejména v břišní chirurgii, i když se angažoval rovněž jako chirurg cévní a traumatolog. Za zvláštní zmínku stojí jeho sestava pacientů (zřejmě největší v republice) trpících Crohnovou nemocí. Oblíbenými sférami chirurgické činnosti byly pro pana docenta endokrinochirurgie a také traumatologie. Zdokonaloval chirurgické postupy, stal se průkopníkem laparoskopického operování na naší klinice. Vychoval řadu odborníků, z nichž mnozí zastávají nyní místa primářů v místních či okresních nemocnicích. V roce 1990 Jan Bedrna habilitoval a byl jmenován docentem pro obor chirurgie.
Vedle odborné činnosti se docent Jan Bedrna velice pilně angažoval v místním Rotary klubu a volné chvíle rád trávil činností spojenou s milovanou myslivostí.
Docent Jan Bedrna byl výborný chirurg a hodný člověk. Všichni, kteří ho znali, si budou jeho charakteristické projevy neustále připomínat a bude jim chybět.
Je dobrodiním lidské přirozenosti zapomínat
Spolupracovníci chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2012 Číslo 7
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- EVAR - jeho současné možnosti a role v cévní chirurgii
- Chirurgické řešení komplikované jaterní echinokokózy u dvou bulharských občanů na dvou pracovištích v České republice
- Descendentní nekrotizující mediastinitida – chirurgická léčba
- Segmentální duodenektomie (D3, D4) pro angiosarkom