Prof. MUDr. Václav Vojtěch Tošovský, DrSc., zemřel ve věku 95 let
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2008, roč. 87, č. 4, s. 220.
Kategorie:
Monotematický speciál - Původní práce
Dne 26. listopadu 2007 ve věku 95 let zemřel v rodinném kruhu emeritní přednosta Kliniky dětské chirurgie UK 2. LF a FN Motol, prof. MUDr. Václav Vojtěch Tošovský, DrSc., Rytíř stavu lékařského. Poslední rozloučení se konalo dne 1. prosince 2007 v 11.00 hodin v kostele sv. Mikuláše v Proseči, kde se prof. Tošovský narodil a kde je také pohřben.
Profesor Tošovský byl spoluzakladatelem moderní české chirurgie a patří k význačným osobnostem českého lékařství. Byl jedním ze zakládajících pedagogů v roce 1953 zřízené Fakulty dětského lékařství (nyní 2. lékařské fakulty) Univerzity Karlovy v Praze, stál u zrodu Fakultní nemocnice v Motole. V letech 1950–1953 byl primářem oddělení dětské a ortopedické chirurgie v původním nalezinci Na Karlově, které bylo roku 1956 ustanoveno Klinikou dětské chirurgie. V následujících letech byl profesor Tošovský vedoucím lékařem jejího traumatologického oddělení a v období let 1970–1979 jejím přednostou. Byl mnoho let předsedou sekce dětské chirurgie České i Československé chirurgické společnosti ČLS JEP, které byl čestným členem, stejně jako mnoha zahraničních pediatricko chirurgických odborných společností. Byl členem redakční rady časopisu Rozhledy v chirurgii.
Profesor Tošovský byl nejen vynikajícím odborníkem, ale také oblíbeným učitelem studentů i pracovníků kliniky, ze kterých vzešla celá řada jeho znamenitých následovníků. Odborná činnost profesora Tošovského obsáhla téměř celý obor dětské chirurgie. Hlavním zájmem jeho práce se staly složité otázky náhlých příhod břišních u dětí – jak získaných, tak zvláště náhlých příhod břišních vzniklých na vrozeném podkladě. Dále problematika neonatální chirurgie a palčivé záležitosti dětské traumatologie, zvláště moderní léčby dětských zlomenin. Profesor Tošovský má velké zásluhy v zavádění nových diagnostických a terapeutických postupů v dětské chirurgii. Své bohaté klinické zkušenosti předával lékařské veřejnosti prostřednictvím četných publikací odborných i populárních.
Knižní vydání „Náhlých příhod břišních na vrozeném a získaném podkladě“ vyšlo u nás i v zahraničí v opakovaných reedicích a bylo základní pomůckou při studiu a terapii dětských pacientů s těmito vadami. Celé generace chirurgů a traumatologů oceňovaly jeho opakovaně vydané „Dětské zlomeniny“, skutečnou bibli lékařů, kteří se zabývali dětskou traumatologií. Pan profesor měl velkou radost, že z jeho pracoviště vyšla první kompletní „Dětská traumatologie“, ke které napsal krásnou úvodní kapitolu a historii dětské chirurgie.
Napsal toho za svůj život mnoho a bylo to dobré. Byl pilný, systematický a vytrvalý. Jedna z jeho rad, kterou se také sám řídil, a kterou nám neustále až do konce svého života opakoval byla: „aspoň deset minut denně studujte“. Profesor MUDr. Václav Tošovský, DrSc., byl již za svého života legendou svého oboru a svým dlouhým, plodným životem tak plynule přechází mezi historické a uznávané osobnosti české dětské chirurgie.
Za pracovníky Kliniky dětské chirurgie UK 2. LF a FN Motol a za celou Českou pediatricko chirurgickou společnost
Prof. MUDr. Jiří Šnajdauf, DrSc.
přednosta Kliniky dětské chirurgie UK 2. LF a FN Motol
Prof. MUDr. Richard Škába, CSc.
předseda České pediatricko chirurgické společnosti
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2008 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Kvalita života pacientov po resekčných výkonoch pre chronickú pankreatitídu
- Skúsenosti s plastikou ventrálnych hernií podľa Chevrela s „on lay“ prolénovou sieťkou
- Chronická pankreatitída, indikácie k resekčným výkonom a pooperačné komplikácie
- Naše zkušenosti s resekčními výkony na pankreatu. Retrospektivní analýza