Pozdní manifestace a následky nezjištěných bráničních ruptur
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2007, roč. 86, č. 2, s. 102.
Kategorie:
Monotematický speciál - Původní práce
Reber, P. U., et al. J Trauma., 2004, Jan; 44(1): 183–188.
Tupá a penetrující poranění trupu mohou být spojena s poraněním bránice nebo její rupturou. Protože stanovení diagnózy je často velmi svízelné, mnoho těchto poranění unikne pozornosti a manifestuje s odstupem od iniciálního poranění známkami herniace až inkarcerace orgánů břišní dutiny.
Metodou retrospektivní analýzy dat byly hledáni pacienti, kteří byli přijati se známkami pozdních komplikací potraumatické brániční hernie.
Celkem bylo ošetřeno 10 pacientů s potraumatickou brániční hernií během 10letého období. Jednalo se o 6 mužů a 4 ženy, průměrného věku 65 let. Osm pacientů utrpělo tupá poranění a dva pacienti utrpěli penetrující poranění bránice. Ve dvou případech bylo poranění a následná herniace na pravé straně, u zbylých osmi pacientů na straně levé. Do hrudníku prolabovala játra (n = 2), střevo (n = 10), žaludek (n = 4), omentum (n = 5) nebo slezina (n = 1). Prodleva od prvotního traumatu do manifestace brániční kýly a stanovení diagnózy se pohybovala od 20 dnů do 28 let. U devíti pacientů byla diagnóza stanovena buď na základě skiagramu hrudníku nebo na základě pasáže horní části trávicího taktu kontrastní látkou. U jednoho pacienta na základě peroperačního nálezu. Všichni pacienti podstoupili operační zákrok, buď laparotomii (n = 9) nebo/a torakotomii (n = 2) s primární repozicí a suturou defektu. Jeden pacient zemřel třetí pooperační den, což představovalo 10% mortalitu; morbidita byla v tomto souboru 30 %.
Závěrem lze říci, že stanovení diagnózy s řešením ruptury či poranění bránice při prvotní hospitalizaci je základním faktorem, který může snížit incidenci pozdní manifestace a možných komplikací herniace a inkarcerace abdominálních orgánů přes bránici. Stanovení diagnózy traumatické ruptury bránice může být u polytraumatu velmi obtížné a vyžaduje vysoký stupeň podezření na toto poranění, zejména při poraněních dolní poloviny hrudníku a horní poloviny břicha.
MUDr. Jan Šimonek
III. chirurgická klinika FN Motol
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2007 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Biliární ileus – opomíjená příčina střevní obstrukce
- Apendektómia – porovnanie výsledkov laparoskopickej a otvorenej techniky operácie
- Metastazektomie vícečetných plicních metastáz nízce diferencovaného synoviálního sarkomu
- Laparoskopická resekce jater