197. zasedání výboru World Medical Association (WMA)
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2014; 94(3): 159
Kategorie:
Zprávy
Tokyo, 21. až 27. dubna 2014
Zasedání Výboru se zúčastnilo přes 300 delegátů z 28 zemí světa. Zasedání organizovala Japan Medical Association (JMA). Zasedání (i ubytování) se konalo v hotelu Nikko Tokyo.
JMA zajistila perfektní podmínky odborné i společenské. Význam zasedání byl zdůrazněn vystoupením viceguvernéra Tokya, ministra zdravotnictví Japonska a hlavně v poslední den vystoupením předsedy vlády Japonska pana Šinzó Abe.
Odborný program byl velmi bohatý a týkal se všech aspektů funkce WMA. Zahájení zasedání předcházelo setkání Komise o vlivu klimatu na zdraví. Komisi předsedal dr. Chin z Jižní Koreje. Hlavní referát měla prof. L. Nathanson (GB), která podala přehled a vedla diskuzi. Komise se zúčastnili dr. Wilson z USA (bývalý prezident WMA a AMA), paní Menes (generální sekretářka AMA), dr. Brettenthaler z Rakouska, dr. Snædal (Island) a já. Tématem bylo „Climate and Health“. V diskuzi jsem uvedl, že by bylo vhodné studovat vlivy změn klimatu na jednotlivé orgánové fyziologické a patologické jevy. Návrh byl přijat a byl jsem vyzván k práci na tomto poli. Navrhl jsem užívat název „climate stress“.
Finanční přehled podal hlavní pokladník pan A. Halmayr, který zdůraznil nutnost hledat úspory. Jednou z nich je převést časopiseckou formu World Medical Journal na elektronickou formu. Několik delegátů (včetně mne) bylo vyzváno, aby do posledního tištěného čísla WMJ přispěli článkem o svých názorech na funkci WMA a historickými vzpomínkami z účastí na dosavadních sjezdech, zejména z hlediska názorů bývalých prezidentů WMA.
Byla zdůrazněna i finanční kázeň členských států zastoupených ve WMA. Jejich počet stoupl na 105 států světa. Bylo oznámeno přijetí Itálie a Guiney. Napříště budou určeny pevné výdaje pro zasedání Councilu a General Assembly, které nesmějí být překročeny.
Byly schváleny návrhy plánovací komise, zejména bližší kontakty s World Veterinary Association (WVA). K této otázce jsem poznamenal, že tento bod byl již schválen na WMA Assembly před 3 roky. Na sjezdu WVA, který se konal v Praze v roce 2013, nebyla WMA zastoupena. Dr. Yokokura, prezident JMA, uvedl, že Japonská lékařská asociace již má smlouvu o spolupráci s WVA. V roce 2015 se bude konat sjezd s tématem „One Health“.
Opakovaně byla zdůrazněna nutnost většího povědomí činnosti WMA mezi národními asociacemi. V diskuzi jsem se zmínil o českém překladu Helsinské deklarace ze Seoulu a Fortalezy.
V plánu je uskutečnění Valného shromáždění WMA v Moskvě, eventuálně ve Francii, v Chicagu (2017) a Reykjavíku (2018). Diskuze se rozvinula ohledně konání sjezdu v Moskvě, jednak z dosud nejasných finančních podmínek, jednak ohledně situace na Ukrajině. Dr. Michajlov, delegát Ruska, přislíbil poslat zprávu o finančním zajištění do 15 dnů. Nebude-li zpráva dodána, bude se sjezd konat v Paříži. Bylo oznámeno, že slavnostní zasedání k 50. výročí prvního vydání Helsinské deklarace se bude konat 11. listopadu 2014 v Helsinkách za přítomnosti prezidenta Finska.
V etické komisi bylo mimo jiné poukázáno na nevhodné zapojení lékařů do tzv. reality show. Dále bylo jednáno o tzv. sociálních determinantách zdraví. V diskuzi jsem se zmínil o úloze stresu ve vulnerabilních sociálních společenstvech, tak jak jsem na to již upozornil na Valném shromáždění ve Fortaleze v roce 2013.
Opakovaně bylo poukázáno na vliv znečistěného ovzduší na zdraví. Francouzští delegáti hovořili o tzv. dětech ulice. Poznamenal jsem, že v Manile se vžilo smutně ironické rčení „home street home“, a obecně se jednalo i o bezdomovectví.
Velká diskuze se rozvinula o lékařském vzdělávání. Zavedení tzv. globálních standardů pro zlepšené vzdělávání lékařů je zatím utopií. Aktuální stav řeší WMA spolu s World Federation of Medical Education (WFME). Ke spolupráci byli vyzváni bývalí prezidenti WMA a předsedové Výboru. Rád jsem tuto funkci přijal.
K návrhům na další jednání jsem přednesl příspěvek o rizicích nedostatečnosti vitaminu D. Návrh byl přijat, ale při plném programu byl přesunut na další zasedání.
prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc.
předseda ČLS JEP
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2014 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- „Vakcína na alergii“ v ordinaci praktického lékaře
- Dětské otravy – zkušenosti Toxikologického informačního střediska v Praze
- Bolest v obličeji: rinosinusitida nebo jiná příčina?
- Výsledky Adamsova testu skoliotického zakřivení páteře u žáků základních škol