Účast ČLS JEP na aktivitách Kanceláře WHO v ČR u příležitosti 5. vakcinačního týdne a 30. výročí eradikace pravých neštovic
Autoři:
Jaroslav Blahoš
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2010; 90(5): 290
Kategorie:
-
Kancelář WHO v ČR pod vedením paní ředitelky MUDr. Aleny Šteflové, Ph.D. uspořádala u příležitosti 30. výročí eradikace pravých neštovic a 5. vakcinačního týdne řadu vzpomínkových akcí. ČLS JEP byla pozvána ke spoluúčasti a ráda se zúčastnila dne 20. dubna 2010 odborného panelu i vzpomínkové výstavy „Smrt pravých neštovic“. Panel s tématem „Historie a současnost eradikačních programů WHO“ byl pořádán dále ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR, Státním zdravotním ústavem, Společností pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP, Českou vakcinologickou společností ČLS JEP a Slovenskou epidemiologickou a vakcinologickou společností (zastoupenou jejím prezidentem prof. MUDr. Peterem Krištúfkem, CSc.). Panelu se účastnili dále čeští a slovenští epidemiologové – veteráni a dr. Peter Carrasco, zástupce WHO. Výstava se konala v pantheonu Národního muzea, potrvá do 17. října 2010. Další akcí, které jsem se účastnil, bylo odhalení pamětní desky prof. MUDr. Karla Rašky, DrSc. v jeho rodné obci Strašíně u Horažďovic dne 15. května 2010 za přítomnosti rodiny pana profesora, hejtmanky Plzeňského kraje doc. MUDr. Milady Emmerové, CSc. a dalších. Profesor Raška (1909-1987) byl iniciátorem eradikační metodiky a byl významným československým a světovým epidemiologem.
WHO zahájila eradikační program v roce 1967. V roce 1963 pozval tehdejší generální ředitel WHO prof. Rašku do čela Divize sdělných nemocí tedy v době, kdy se každoročně nakazilo až 10 miliónů lidí a 2 milióny na neštovice zemřelo. S neobyčejným úsilím prof. Rašky byly v Divizi vytvořeny dvě nové jednotky, a to jednotka eradikace neštovic a jednotka epidemiologické bdělosti jako účinné metody, zahrnující jednotné školení pracovníků, spolupráci s terénem, postupy, aktivit, laboratorní vyšetřování, konference. Díky soustředěnému úsilí byly pravé neštovice vymýceny a poslední pacient byl zjištěn v roce 1977.
S panem profesorem jsem se setkal poprvé v době, kdy jsme v etiopském Hararu očkovali proti pravým neštovicím. Prof. Raška nám dal cenné rady, zejména organizačního rázu. V panelu byly zmíněny i další úspěšné Raškovy epidemiologické aktivity, např. jeho účast na zřízení mezinárodních sérových bank, v nichž vznikaly imunologické přehledy obyvatelstva, důležité pro standardizaci vakcinačních programů a další.
Význam 30. výročí eradikace pravých neštovic byl zdůrazněn i v Ženevě, kde byla před sídlem WHO odhalena 17. května 2010 socha očkujícího zdravotníka.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2010 Číslo 5
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Alimentární infekce a intoxikace bakteriálními toxiny
- Existuje bisexualita?
- Účinná hemostáza při bezkrevních chirurgických operacích
- Posuzování zdravotního stavu žadatelů pro účely náhradní rodinné péče