Člen předsednictva ČLS JEP prezidentem Středoevropské neurochirurgické společnosti
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2010; 90(12): 747
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
PRAHA: Neurochirurgové z celého světa jsou organizováni ve Světové federaci neurochirurgických společností (World Federation of Neurosurgical Societies, WFNS) se sídlem v Ženevě. Organizace sdružuje národní, nadnárodní a kontinentální organizace z celého světa. V Evropě do ní patří národní společnosti a dvě nadnárodní společnosti. Je to Evropská asociace neurochirurgických společností (EANS ), která byla založena v Praze v r. 1971 při příležitosti 4. Evropského neurochirurgického kongresu. Další organizací je Středoevropská neurochirurgická společnost, Central European Neurosurgical Society (CENS).
Tato společnost vznikla po pádu komunistického impéria, kdy se ukázalo, že v okupovaných zemích se pro značnou izolaci od světového vývoje neurochirurgie vyvíjela jinak. Společnost vznikla zdola a za podpory vynikajícího prezidenta WFNS, M. Samii. Ustavující CENS sympózium se uskutečnilo v Bratislavě 1998 a plným členem WFNS se společnost stala 2000. Není sdružením národních společností, ale individuálním členstvím neurochirurgů z 6 zakládajících zemí: Česká Republika, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a připojilo se i Rakousko.
Společnost podporuje úroveň neurochirurgie v uvedených i dalších zemích pořádáním kurzů a každé 2 roky velkého kongresu. Zúčastní se všech mezinárodních akcí WFNS. Celkem uspořádala 6 kongresů. První byl v r. 1999 ve Vratislavi, druhý v r. 2002 v Brně, třetí v r. 2004 v Lublani, pátý v r. 2008 ve Vídni a šestý proběhl 18–20. 11. 2010 v Pultusku u Varšavy.
Prezidenty společnosti jsou na 2 roky vždy voleni reprezentanti z pořádající země. Výborem a valným shromážděním byl nyní zvolen za prezidenta CENS prof. MUDr. Eduard Zvěřina, DrSc., čestný člen společnosti. Tím také bylo svěřeno pořádání sedmého CENS kongresu v r. 2012 do České republiky, do Prahy.
„Je to pro nás čest a také zodpovědný úkol. Za dvanáctileté trvání CENS se ukázalo, že vznik společnosti byl víc než oprávněný a úroveň neurochirurgie v uvedených státech může soupeřit s nejvyspělejšími zeměmi.“
Prof. MUDr. E. Zvěřina, DrSc
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2010 Číslo 12
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Pseudoefedrin bez předpisu znamená zbytečné riziko
-
Základy sociální, kognitivní a afektivní neurovědy
I. Úvod - Profesor chirurgie Eduard Albert a záhada smrti korunního prince
- Regionální diferenciace věkové struktury praktických lékařů v České republice na počátku 21. století