Pětistá transplantace kostní dřeně v režii ČNRDD
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2008; 88(3): 183-184
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
Praha : Jubilejní 500. transplantaci kostní dřeně podstoupil minulý měsíc na Klinice dětské hematologie a onkologie UK 2. LF v Motole 16letý český chlapec. Vhodný dárce byl pro něj nalezen v Českém národním registru dárců dřeně (ČNRDD). Díky tomuto u nás nejrozsáhlejšímu registru mohly být provedeny téměř čtyři stovky nepříbuzenských transplantací v České republice a více než stovka v zahraničí. Svými výsledky se ČNRDD řadí mezi nejefektivnější dárcovské registry světa. Akreditaci Světové asociace dárců dřeně získal v roce 2005 jako čtvrtý po národních registrech Spojených států, Velké Británie a Francie.
„Pravděpodobnost nalezení vhodného dárce kostní dřeně se dnes pohybuje kolem 70 %,“ řekl předseda správní rady Nadace pro transplantace kostní dřeně MUDr. Vladimír Koza. „To dává nemocným poměrně dobrou šanci na uzdravení. Přesto existuje řada pacientů s extrémně vzácnými kombinacemi transplantačních znaků, pro které je šance najít dárce v našem registru velmi malá. To platí zejména pro příslušníky etnických menšin. Pokud se mezi více než 32 tisíci dobrovolníků přihlášených v ČNRDD nenajde vhodný dárce, je hledání rozšířeno na celosvětovou databázi registrující přes 11 milionů potenciálních dárců,“ vysvětluje primář Koza.
ČNRDD vznikl v roce 1992 na hematologicko-onkologické klinice plzeňské Fakultní nemocnice. Každoročně přijímá kolem 800 žádostí o vyhledání nejvhodnějšího nepříbuzného dárce dřeně z České republiky i ze zahraničí. Přihlásit se do registru může každý zdravý člověk do 35 let věku. Informace o dárcovství dřeně dostanou zájemci na každé transfúzní stanici v České republice. Činnost registru je možné podpořit také formou dárcovské SMS ve tvaru: DMS KOSTNIDREN odeslanou na číslo 87777. Další informace lze získat na www.kostnidren.cz.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2008 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Urogenitální tuberkulóza – současný stav
- Úloha orální hygieny v prevenci plakem plakem podmíněných onemocnění dutiny ústní
- Kombinovaná chelatační léčba u pacienta s myelodysplastickým syndromem a vrozenou hemochromatózou Popis případu
- Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví WHO jako nástroj moderní rehabilitace