Zjišťování klinických příznaků karcinomu prsu – rutinní součást gynekologického vyšetření
Autoři:
Katarína Petráková
Působiště autorů:
Klinika komplexní onkologické péče, MOÚ, Brno, přednosta prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.
Vyšlo v časopise:
Prakt Gyn 2013; 17(1): 14-16
Kategorie:
Onkogynekologie: Přehledový článek
Nejčastější klinické příznaky karcinomu prsu
Většina karcinomů prsu diagnostikovaných v současné době nemá žádné klinické příznaky. Je tomu tak hlavně díky zavedení mamárního screeningu. Nejčastějším klinickým příznakem je hmatný nádor v prsu. Méně častými jsou potom změny v oblasti kůže či dvorce bradavky.
Je tedy nutné si při gynekologickém vyšetření všímat následujících příznaků, případně se na jejich výskyt ptát vyšetřované ženy.
Změny v prsu
Hmatný nádor
Nejběžnějším příznakem zhoubného nádoru prsu je bulka nebo ztužení. Bulka, která nebolí, je tvrdá a má nepravidelné okraje, je podezřelejší. Nezhoubné nádory bývají spíš dobře ohraničené, kulaté, pohyblivé proti okolí a spíš elastické.
Bolest
Bolest je příznak nespecifický. I když většina zhoubných nádorů prsu není doprovázena bolestí, může být výjimečně bolest známkou nádoru. Proto u pacientek s příznakem bolesti doporučujeme doplnit základní zobrazovací vyšetření prsu.
Změna tvaru či velikosti prsu
Nádory umístěné povrchově pod kůží mohou být patrné jako vyklenutí, zejména když se nacházejí v horních kvadrantech prsu. Pokud se jedná o velký nádor nebo nepoměr nádoru a prsu, může nádor způsobit i zjevné zvětšení prsu. Změna tvaru prsu může být způsobena i přitahováním okolních struktur k nádoru (obr. 3, 5, 7–10).
Vtažení kůže
Vtažení kůže může být nepřímou známkou nádoru, a to i nádoru, který může být od povrchu kůže značně vzdálen. Vtažení je způsobeno vlákny, tzv. Cooperovými ligamenty, která kůži přitahují k nádoru. Vtažení se zpravidla zvýrazní při vzpažení pacientky (obr. 1, 6–9). Málokdy bývá podmíněno nezhoubným nádorem.
Změny v oblasti bradavky a dvorce
Zarudnutí a mokvání
Zarudnutí a mokvání kůže v oblasti dvorce a bradavky může být často projevem kožního onemocnění. Nutné však je vyloučit zvláštní druh carcinoma in situ (není schopen metastazovat), tzv. Pagetův karcinom bradavky (obr. 2). Vyskytuje se hlavně u žen po menopauze. V případě déle trvajících kožních změn (déle než 1 měsíc) je třeba proto odebrat vzorek kůže k histologickému vyšetření.
Výtok z bradavky
Výtok z bradavky není typickým příznakem karcinomu prsu. Nejčastěji bývá výtok průhledný nebo nazelenalý.
Změny kůže prsu
Nejčastějšími varovnými příznaky jsou zarudnutí kůže, nehojící se vřed kůže, otok kůže nebo kůže vzhledem připomínající pomerančovou kůru (obr. 2, 4).
Zarudnutí kůže
Zarudnutí kůže doprovázené častokrát i vyšší teplotou kůže může být projevem inflamatorního karcinomu prsu. U primárního inflamatorního karcinomu prsu je jediný projev nádoru šíření nádorových buněk intradermálně s klinickým projevem erytému, bez patrné masy nádoru při vyšetření pomocí zobrazovacích metod. U sekundárně inflamatorního karcinomu je při vyšetření pomocí zobrazovacích metod nádor v prsní žláze patrný. To je jediný projev nádoru, na mamogramu nemusí být patrný.
Edém kůže
Edém kůže (tzv. pomerančová kůže – peau ď orange) je způsobena především lokální kožní lymfostázou (obr. 4, 10). Ta může být podmíněna přítomností nádoru nebo metastáz v uzlinách podpaží, nebo šířením nádoru v kůži.
Změny mimo prs
Na nádor v prsu nás může upozornit i nově vzniklá bulka v podpaží nebo nadklíčku (obr. 3).
Výjimečně může být nádor v prsu tak malý, že není zjistitelný pomocí zobrazovacích metod, ale může infiltrovat spádové lymfatické uzliny. Při masivní infiltraci uzlin v podpaží může docházet k lymfedému horní končetiny.
Přínos zjišťování příznaků
Odběr příznaků v gynekologické ordinaci představuje snadno uskutečnitelný a přitom velmi významný příspěvek k časnému záchytu onemocnění.
Doručeno do redakce dne 5. března 2013
MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.
petrakova@mou.cz
Klinika komplexní onkologické péče, MOÚ, Brno
www.mou.cz
Obrazová příloha převzata s laskavým svolením autorů a vydavatelů z publikace O. Coufal, V. Fait (eds) et al. Chirurgická léčba karcinomu prsu. Grada Publishing: Praha 2011. ISBN 978–80–247–3641–9.
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Praktická gynekologie
2013 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Nedostatek hořčíku se projevuje u stále více lidí
- Postupné vysazování inhibitorů protonové pumpy
Nejčtenější v tomto čísle
- Vliv některých anestetik a sedativ na sexuální halucinace pacienta: podceňované forenzní riziko pro lékaře
- Problematika rozsáhlého porodního poranění a komplikace s ním spojené
- Raritní komplikace děložní myomatózy: kazuistiky
- Indikace mamografie, ultrasonografie a vyšetření prsu magnetickou rezonancí u mladých žen