Editorial
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 73, 2024, No. 3, pp. 121.
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně a kolegové,
dostalo se nám té cti, že jsme pro Vás mohli připravit několik původních článků, přehledových článků a kazuistik z klinické praxe a představit Vám výsledky výzkumu a jakýsi „průřez“ prací a klinických retrospektivních studií Kliniky otorinolaryngologie a maxilofaciální chirurgie 3. LF UK a ÚVN Praha.
Toto pracoviště navazuje na historii ORL oddělení Masarykovy vojenské nemocnice v Praze, které v roce 1954 mělo dokonce 110 lůžek a patřilo mezi největší evropská pracoviště své doby. Plk. prof. MUDr. Ervín Černý, DrSc., a plk. doc. MUDr. Mojmír Zelený, CSc., a jejich následovníci plk. MUDr. Zdeněk Voldřich, DrSc., a plk. MUDr. Michal Navara, Ph.D., přinesli další rozvoj tohoto pracoviště, a tak byla 13. 12. 2005 zřízena Klinika otorinolaryngologie 3. LF UK a ÚVN Praha. V červnu 2013 se vedení ujímá na základě konkurzu prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc. V současnosti dochází k rozvoji miniinvazivní chirurgie štítné žlázy a příštítných tělísek (tzv. back door přístupy), rozvíjejí se minimálně invazivní výkony na slinných žlázách a také techniky navigované chirurgie (CT navigovaná chirurgie VDN, exoskopem asistovaná chirurgie hrtanu), onkologická operativa VDN a rinobaze, ale také se rozvíjí chirurgie středouší. Onkochirurgie je realizována v celém rozsahu včetně léčby sarkomů a spolupráce s onkology (imunoterapie karcinomů v celé oblasti hlavy a krku). Bylo zřízeno Centrum biologické léčby nosní polypózy, spouští se program robotické chirurgie. Do klinické praxe se zavádí fonochirurgické postupy exoskopem asistované chirurgie a peroperační aplikace NBI, metody intraoperačního neuromonitoringu u blokových disekcí, APS monitorace nejen nervus laryngeus inferior a superior, ale i nervus facialis.
Dochází k zavedení a rozvoji objektivní olfaktometrie, kde vzniká první středoevropské centrum této metody, kterou se zabývá jen šest dalších center na světě. Rozvoj objektivního vyšetření chuti je řešen na pracovišti v klinické praxi ve spolupráci se zahraničním partnerem. Pracoviště úzce spolupracuje s neurochirurgickou klinikou při léčení fronto- a laterobazálních poranění, nádorů, zánětlivých rino- a otogenních nitrolebních komplikací a s oční klinikou v oblasti patologie orbit a chirurgie slzných cest. Klinika byla v roce 2016 rozšířena o oddělení čelistní a obličejové chirurgie, kterou v ÚVN roku 1956 založil prof. MUDr. Josef Kufner, DrSc. Ve spolupráci s kolegy z maxilofaciální chirurgie se v současnosti objevují nové metody s možnou aplikací 3D tisku v léčbě poranění maxilofaciální kostry. Nedílnou částí výzkumu je vztah mikrobiomu k onemocněním v orofaciální a orolaryngeální oblasti, stejně jako výzkum genové exprese u nádorů hlavy a krku. Klinika spolupracuje na projektech s Endokrinologickým ústavem v Praze, Akademií věd ČR, pracovišti z lékařských fakult 1. LF a 2. LF UK, fakulty v Plzni, Pardubicích, Ostravě, Olomouci a Brně. Uvedené skutečnosti se Vám pokusíme alespoň zčásti přiblížit prostřednictvím výsledků našich prací, sledováním klinických případů, retro- i prospektivních studií a metaanalýz.
Rozvoj pracoviště ohrozil v roce 2022 požár, který zcela zničil zázemí kliniky, sály, knihovnu a značnou část dokumentace a nosičů dat. Nicméně i v náhradních prostorech, i když značně omezených, v nichž čekáme na obnovení původních prostorových a pracovních podmínek, dokončují kolegyně a kolegové usilovnou prací projekty. Výsledky práce zahrnující posledních deset let od roku 2013 budete mít možnost posoudit v tomto čísle. Všem svým spolupracovníkům na klinice děkuji za jejich zcela mimořádný pracovní a vědecký výkon a dobře odvedenou práci. Všem kolegům z jiných pracovišť děkuji za spolupráci. Pracovat s těmito lidmi mi bylo ctí nejen profesionální, ale především lidskou.
prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc.
vyzvaný editor
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2024 Číslo 3
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Ověřený efekt lokální léčby u streptokokové a virové faryngitidy
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
Nejčtenější v tomto čísle
- Využití 3D tisku v chirurgii hlavy a krku
- Mikrobiom a chronická rinosinusitida
- Chirurgické přístupy k sarkomům hlavy a krku – současné koncepce a perspektivy
- Hodnocení čichových evokovaných potenciálů a trigeminálních evokovaných potenciálů – první zkušenosti s objektivní olfaktometrií v ČR