Editorial*
Vyšlo v časopise:
Listy klinické logopedie 2024; 8(2): 3
Kategorie:
Editorial
Milí čtenáři,
vítejte na stránkách prosincového vydání Listů klinické logopedie. Vaší pozornosti jistě při prolistování tohoto čísla neunikla skutečnost, že tři články autorů z Čech a Slovenska jsou tentokrát publikovány v angličtině. Od tohoto čísla jsme přistoupili k malé změně: vybrané články budou vydány v angličtině, abychom zvýšili jejich dosah pro čtenáře mimo naše jazykové prostředí. To přinese vyšší citovanost článků a samozřejmě i potenciál získat pro náš časopis další zajímavé texty. Pro české a slovenské čtenáře se ale nic nemění, český nebo slovenský originál článku je po rozkliknutí odkazu v úvodu k dispozici na webových stránkách časopisu. Je jen na vás, jaký jazyk si ke čtení zvolíte. Změnou ale je, že v důsledku nutné časové rezervy na případný překlad českých a slovenských článků se posunuje termín dodání rukopisů v těchto dvou jazycích o dva týdny, tedy ze 14. března/září na 1. března/září. Rukopisy v anglickém jazyce budou nadále přijímány k recenzím do 14. března/září. Věříme, že tuto drobnou změnu přijmete s porozuměním.
Hlavním tématem tohoto čísla je raná intervence, tedy péče o děti do šesti let věku. Toto poměrně dlouhé, a zároveň z pohledu lidského života nesmírně krátké období v sobě nese esenci všech našich budoucích zkušeností, vztahů, schopností, návyků i potřeb. Základy našeho rozvoje jsou do značné míry dány geneticky. Genetická výbava je pomyslnou živnou půdou, ze které jsou syceny naše schopnosti, jejichž růst závisí do značné míry právě na tom, jak úrodná je ona živná půda. Ne všichni jsme obdarováni stejnou měrou a každý z nás ví o některých schopnostech, které na suché půdě našeho vrozeného nadání jen těžko rostou. A právě to je okamžik, kdy raná intervence může být vláhou, která růst nastartuje a podpoří. Ranou intervenci lze tedy vnímat jako šanci a výzvu, stejně jako pokoru a respekt k danostem, které můžeme moderovat, nikoliv ale změnit.
Moudrost k poznání kdy, jak mnoho a jakým způsobem působit na semínka schopností a dovedností dětí, které jsou nám svěřeny, přejeme z celého srdce sobě i vám, a to nejen v následujícím roce 2025.
Za redakci LKL
Zuzana Lebedová
Štítky
Logopedie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Listy klinické logopedie
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Aktuality v léčbě syndromu dráždivého tračníku
- Léčba kašle v klinické praxi: Jaké přípravky jsou vhodné a kdy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Kompetence klinického logopeda v poskytování různých terapeutických metod na neonato-logických odděleních
- Efekt synergické reflexní terapie na vývoj řeči a příjmu potravy u dítěte s centrálním hypotonickým syndromem: kazuistika
- Poruchy řeči, jazyka a polykání v symptomatologii syndromu post-COVID-19
- Editorial*