Zemřela Mgr. Jana Drexlerová
Autoři:
Dr. Pecha Václav Mu
Vyšlo v časopise:
Klin Onkol 2021; 34(1): 81
Kategorie:
Personalia
Dne 28. 12. 2020 zemřela po dlouhé a těžké nemoci spoluzakladatelka největší specializované pacientské organizace s celostátní působností Mamma HELP. Od počátku stála v čele organizace a následně i jako ředitelka celé sítě Mamma HELP center v Praze, Brně, Hradci Králové, Olomouci, Plzni, Přerově, Zlíně a Českých Budějovicích.
Organizace byla založena v roce 1999 a za 20 let svého působení poskytla pomoc desetitisícům žen v jejich kritické životní situaci po sdělení diagnózy karcinomu prsu. Podílela se rovněž aktivně na založení Aliance žen s rakovinou prsu a několik let pracovala jako její projektová manažerka. Organizovala a osobně vedla rekondiční pobyty pro ženy po léčbě karcinomu prsu. Organizovala řadu vzdělávacích projektů, na jejichž vzniku se sama podílela. Za svou činnost byla opakovaně vyznamenána.
Působila jako šéfredaktorka časopisu Mamma HELP, publikovala v odborných časopisech, přednášela o prevenci rakoviny prsu a na mezinárodním fóru o významu pacientských organizací, jejich struktuře a financování. Byla autorkou scénáře TV spotu k mamárnímu screeningu, videokazety Cvičení pro ženy po operaci prsu a řady rozhlasových pořadů o onkologických pacientech.
Mgr. Jana Drexlerová byla mimořádně milá, činorodá, neúnavná, cílevědomá, skromná a empatická žena, naplněná snahou konat dobro a vírou v něj.
MU Dr. Václav Pecha
spoluzakladatel organizace Mamma HELP
Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná OnkologieČlánek vyšel v časopise
Klinická onkologie
2021 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Rehabilitácia pri rakovine prsníka
- Zárodečné mutace v genech RAD51C a RAD51D a dědičná predispozice ke vzniku karcinomu ovaria
- Droplet digitálna PCR ako nový diagnostický nástroj
- Skvamocelulárny karcinóm rekta u mladej ženy