Editorial: Když si děti hrají, někdy z toho problém mají
Autoři:
MUDr. Urík Milan, Ph.D.
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2020; 75 (2): 51.
Kategorie:
Sympozium: Cizí tělesa u dětí
Vážení a milí kolegové,
dostává se vám do rukou další číslo časopisu Česko-slovenská pediatrie, v němž je hlavní blok článků zaměřen na problematiku cizích těles u dětí.
Otorinolaryngolog se setkává s cizími tělesy u dětí poměrně často, a to především proto, že „obhospodařuje“ až 5 tělních otvorů, jak trefně poznamenává v úvodu svého článku o cizích tělesech v jícnu primář Kliniky ušní, nosní a krční 2. LF UK v Praze, MUDr. Michal Jurovčík. V jeho příspěvku se kromě jiného dozvíte o narůstajícím počtu poranění jícnu nebezpečnými knoflíkovitými bateriemi, které představují život ohrožující stav vyžadující si urgentní odstranění baterie z jícnu. Narůstající trend je mimo jiné dáván do souvislosti s vysokým počtem nebezpečných hraček na našem trhu, které pocházejí převážně z Asie.
Ještě nebezpečnější situaci můžeme zažít při vdechnutí cizího tělesa do dýchacích cest, kdy závažnost stavu určuje velikost a lokalizace tělesa, jak uvádí ve svém článku MUDr. Irina Šebová, CSc., MPH, přednostka Detskej otorinolaryngologickej kliniky LFUK a NÚDCH v Bratislave. Také poukazuje na zvyšující se význam flexibilní endoskopie při diagnostice a extrakci cizích těles z dýchacích cest. Dítě s podezřením na aspiraci do dýchacích cest vyžaduje pečlivé vyšetření a rozhodnutí o dalším postupu nebývá vždy jednoduché. Mnohdy jsou příznaky neurčité a anamnéza od rodičů nejasná. Špatné rozhodnutí může vést ke zhoršení stavu i v delším časovém odstupu s trvalými následky.
Odborná asistentka Kliniky dětské otorinolaryngologie LF MU a FN Brno, MUDr. Klára Perceová, Ph.D., prezentuje dvě zajímavé kazuistiky a poukazuje na důležitost zkušeného personálu a adekvátního přístrojového vybavení. Zdůrazňuje také „staré“ nepsané pravidlo: „pokud váháme, zda bronchoskopii provést, či ne, vždy ji uděláme“, protože není chybou provést bronchoskopii s negativním nálezem, ale je chybou ji neprovést a případné cizí těleso v dýchacích cestách ponechat.
Věřím, že se vám příspěvky budou líbit a přinesou vám nové poznatky do vaší praxe.
MUDr. Milan Urík, Ph.D.
přednosta Kliniky dětské otorinolaryngologie FN Brno
a LF Masarykovy univerzity
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2020 Číslo 2
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- S prof. Františkem Kopřivou (nejen) o tom, jak ovlivnit kritická místa rozvoje respirační infekce
Nejčtenější v tomto čísle
- Cizí tělesa v polykacích cestách u dětí
- Úspěšná sklerotizace cyst štítné žlázy alkoholem pod ultrasonografickou kontrolou u adolescentů
- Léčba trombotických příhod u novorozenců a kojenců
- Aspirovaná cizí tělesa u dětí – kazuistiky