Odešel prof. MUDr. Václav Špičák, CSc.
(14. ledna 1929–13. září 2019)
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2019; 74 (7): 437.
Kategorie:
Osobní zprávy
Profesor Špičák vystudoval Fakultu dětského lékařství UK v Praze, promoval v roce 1953. Po promoci pracoval jeden rok na dětském oddělení v Teplicích, poté nastoupil na 1. dětskou kliniku FN Motol, kde byl jeho učitelem prof. MUDr. Josef Švejcar. Prof. Špičák se během své práce na klinice postupně stal erudovaným pediatrem a jeho specializací se stala alergologie a klinická imunologie. V době své práce na klinice založil první alergologické oddělení u nás. Absolvoval také několikaletý pracovní pobyt ve Farmakologickém ústavu. K učitelům, ke kterým se hlásil, patřili kromě prof. Švejcara také profesorka Rašková a profesor Halpern. V roce 1968 prof. Špičák úspěšně obhájil docentskou habilitační práci na téma Průduškové astma v raném dětském věku.
Politický vývoj po roce 1968 jeho kariéru zkomplikoval, nijak však neutlumil jeho odbornou aktivitu. Prof. Špičák musel ukončit svou činnost na dětské klinice, nadále ale působil v motolském Ústavu vývoje dítěte a později jako ordinář pro alergologii a klinickou imunologii na Poliklinice FN Motol. K pedagogické činnosti se vrátil v tehdejším doškolovacím ústavu.
Roku 1981 se stal přednostou Dětského oddělení tehdejší Fakultní nemocnice Na Bulovce. Za doby svého působení v této funkci rozvinul činnost oddělení v mnoha oblastech. Šlo zejména o alergologii, klinickou imunologii, dětskou pneumologii a bronchologii, gastroentrologii a dětskou neurologii. V roce 1994 byl jmenován profesorem dětského lékařství. Funkci přednosty vykonával do roku 1996. I poté, co po něm funkci primáře převzal prim. MUDr. Martin Fuchs, zůstával prof. Špičák plně vytížen ambulantní prací. Jeho alergologická ambulance na oddělení byla díky jeho odbornému věhlasu mimořádně vyhledávaná a pan profesor na oddělení pracoval až do roku 2010. I po ukončení svého působení na Bulovce vedl až do roku 2018 odbornou ambulanci v soukromém zdravotnickém zařízení Immunoflow v pražských Letňanech.
Prof. Špičák byl v průběhu let vědeckým sekretářem a předsedou České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP, ředitelem České iniciativy pro astma a předsedou sdružení Na pomoc chronicky nemocným dětem.
Za svou dlouholetou výzkumnou a publikační činnost obdržel v roce 2005 Cenu Jana Evangelisty Purkyně. Dalším uznáním jeho celoživotní odborné činnosti bylo v roce 2009 udělení titulu Rytíř lékařského stavu. Jeho dlouholeté badatelské úsilí v oblasti dětského astmatu a šíření odborných informací v odborných kruzích i mezi laiky vedlo v roce 2017 k jeho jmenování ambasadorem Globální iniciativy pro astma.
Pan profesor zavedl u nás na oddělení hezký zvyk. Podle jeho vlastních slov, první svůj telefonát na Nový rok směřoval po půlnoci vždy na sesternu. Prvními, komu popřál mnoho štěstí v novém roce, tak byly sloužící sestry a lékaři.
Ten tradiční telefonát nám na oddělení bude chybět.
Prim. MUDr. Ivan Peychl
Dětské oddělení Nemocnice Na Bulovce
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2019 Číslo 7
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- S prof. Františkem Kopřivou (nejen) o tom, jak ovlivnit kritická místa rozvoje respirační infekce
Nejčtenější v tomto čísle
- Novorozenecký screening cystické fibrózy a diagnostika CFSPID
- Vyšetrenie rotačnej tromboelastometrie (ROTEM) v manažmente krvácania a koagulopatie v pediatrii
- Historie cystické fibrózy u nás – editorial
- Desať rokov novorodeneckého skríningu cystickej fibrózy na Slovensku