Životní jubileum profesora MUDr. Jiřího Šolce, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2009; 64 (9): 433.
Kategorie:
Osobní zprávy
Profesor MUDr. Jiří Šolc, CSc., se narodil v Nové Pace v Podkrkonoší v roce 1929. Po absolvování místního gymnázia začal studovat na Lékařské fakultě v Hradci Králové a když byla tato fakulta přeměněna ve Vojenskou lékařskou akademii, dokončil studium na Lékařské fakultě v Plzni. Po promoci v roce 1953 nastoupil na Dětskou kliniku FN v Plzni jako sekundární lékař. Od roku 1956 zde pracoval jako asistent.
Jeho hlavním zájmem byly v té době aktuální otázky metabolismu ketolátek. Problematika vzniku ketózy a acetonemického zvracení byla tématem habilitační práce, kterou podal v roce 1967. Práce byla úspěšně oponována, ale ke jmenování docentem v roce 1968 již z politických důvodů nedošlo.
Rozhodující obrat v jeho životě přineslo získání stipendia Humboldtovy nadace, které mu umožnilo pracovat na Dětské klinice v Mnichově a rozšířit výzkum na otázky vnitřního prostředí a zejména metabolismu aldosteronu. I když studijní pobyt plánovaný původně na tři roky byl normalizačním vedením fakulty po roce přerušen, byla mu ještě několik let trpěna spolupráce s mnichovským profesorem Knorrem. Z této doby pocházejí i jeho nejčastěji citované práce. Pro normalizátory byla ale právě tato spolupráce trnem v oku, takže následoval zákaz vyučování na fakultě.
Když se uvolnilo místo kardiologa na Dětské klinice, přivítal možnost vrátit se do zdravotnictví a ke své staré lásce – dětské kardiologii. Po založení Dětského kardiocentra v Praze - Motole roku 1977 se obor dětské kardiologie rychle rozvíjel a prof. Šolc přispěl k tomuto rozvoji jako krajský kardiolog. Podařilo se mu zvýšit úroveň dětské kardiologie v tehdejším Západočeském kraji tak, že včasným záchytem vad i počtem operovaných dětí se stala jednou z nejlepších v republice. Po téměř patnáctileté činnosti v krajské dětské kardiologické ordinaci se mu podařilo v roce 1989 získat alespoň část kdysi nevyužitého stipendia a na Dětské klinice v Mnichově vypracoval v rekordním čase metodu ke stanovení urodilantinu. Po roce 1990 byl rehabilitován a jmenován docentem, po nové habilitaci profesorem.
Řadu let byl přednostou Dětské kliniky LF UK v Plzni. V roce 1996 byl jako první mimopražský profesor zvolen předsedou České pediatrické společnosti ČLS JEP. Tuto funkci vykonával po dvě volební období.
Všechny jeho úspěchy by nebyly možné bez podpory a péče jeho chápající manželky Aleny, která při něm stála v dobách lepších i horších. Z jeho tří dětí se staly dvě úspěšnými lékaři a vnuk letos s vynikajícím prospěchem končí promocí studium na LK UK v Plzni.
V současné době profesor Šolc užívá zaslouženého odpočinku a své letošní životní jubileum oslavuje v kruhu své rozvětvené milující rodiny.
Do dalších let mu přejeme hlavně hodně dalších let v plném zdraví, úspěchů v osobním životě a radosti z potomků.
Za všechny spolupracovníky
MUDr. Václav Lád
Dětská klinika FN a LF UK v Plzni
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2009 Číslo 9
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Aspirinem vyvolané astma
Nejčtenější v tomto čísle
- „Café-au-lait“ makuly v diagnostike detských nádorových ochorení
- Nová klinická jednotka DSD (Disorders of Sexual Development) – poruchy sexuálního vývoje
- Antimikrobiálna rezistencia uropatogénov u detí s febrilnými infekciami močových ciest
- Vzpomínka na profesora MUDr. Josefa Houšťka, DrSc.