'HISTORIE PATOLOGIE
Autoři:
I. Šteiner
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 58, 2022, No. 2, p. 75
Kategorie:
MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...
… Napoleon Bonaparte zemřel na nádor žaludku
Po porážce v bitvě u Waterloo (dnes v Belgii) dne 18. června 1815 byl Napoleon Bonaparte poslán do exilu na britský ostrov Sv. Heleny v Atlantiku, kde po 6 letech zemřel dne 5. května 1821 (loni 200. výročí) ve věku 52 let. Následujícího dne provedl jeho osobní lékař Francesco Antommarchi pitvu, jíž se účastnilo i dalších 5 členů Napoleonova doprovodu a také 10 Britů, z nichž 7 bylo lékařů. Dodnes se objevují dohady a spekulace ohledně příčiny Napoleonovy smrti, dané hlavně různou interpretací pitevních protokolů, ale také určitou snahou o senzaci. Atraktivní byla zejména teorie o otravě arsenem, založená na vysoké hladině arsenu zjištěné v Napoleonových vlasech (později vyloučená), dále iatrogenní intoxikace kalomelem, podaným 2 dny před smrtí, či chronická gastritida s krvácením do zažívacího traktu a anemií. Se snahou o vyjasnění této nejasnosti se v roce 2020 sešlo mezinárodní konzorcium osmi gastrointestinálních patologů, aby analyzovalo problém z pohledu současné medicíny.
Existují dva oficiální pitevní protokoly – francouzský a britský, které se dosti liší hlavně celkovým pojetím. Zatímco Francouzi se snaží dokázat, hlavně z nálezu na játrech, že na Napoleonově smrti mají vinu Britové, kteří jej na ostrově vystavili těžkým životním podmínkám, Britové připisují smrt komplikacím maligního nádoru žaludku.
Francouzský i britský pitevní protokol se víceméně shodují v popisu nálezu na žaludku:
1. Jedinou zdravou částí žaludku byl krátký úsek kardie při ústí jícnu.
2. Žaludek byl téměř vyplněn tmavou tekutinou charakteru kávové sedliny.
3. Vnitřní povrch žaludku v téměř celém rozsahu od kardie k pyloru měl charakter nádoru / scirhu se zvředovatěním.
4. Zvředovatělý povrch byl výrazně zduřelý a indurovaný.
5. Asi 2–3 cm nad pylorickou řasou byl perforující vřed průměru 6–7 mm, krytý srůsty mezi žaludkem a játry.
6. Nebyly nalezeny nádorové metastázy.
Na základě popisu těchto makroskopických nálezů (histologie není k dispozici) současní experti uzavírají, že Napoleon Bonaparte zemřel na pokročilou malignitu žaludku - karcinom či lymfom, s krvácením do horního GIT. Při kombinaci nádoru žaludku a žaludečního vředu je možno spekulovat o vlivu Helicobacter pylori.
Zdroj:
Lugli A et al. The gastric disease of Napoleon Bonaparte: brief report for the bicentenary of Napoleon´s death on St. Helena in 1821. Virchows Arch 2021; 479: 1055-1060.
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2022 Číslo 2
Nejčtenější v tomto čísle
- Diferenciální diagnostika nenádorových onemocnění duodena
- Diferenciální diagnostika nenádorových onemocnění žaludku
- Kribriformně – morulární tyreoidální karcinom: vzácná jednotka
- Endoskopická diagnostika nejčastějších nenádorových onemocnění gastrointestinálního traktu v pediatrii