7. mezinárodní neurochirurgický zimní kongres (INWC) společně s kongresem Centrální Evropské neurochirurgické společnosti (CENS) v Innsbrucku-Seefeldu 11.– 14. 1. 2017
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2017; 80/113(2): 245
Kategorie:
Zpráva z akce
Jedná se o významný mezinárodní neurochirurgický kongres inspirovaný zimními olympijskými hrami. Tradice trvá již 12 let. Pořádá se každé 2 roky. Kongresy se uskutečnily v letech 2005 v Sestriere, Itálie (prezident A. Ducati), 2007 v Zermattu, Švýcarsko (prezident H. Bertalanffy), 2009 v Salt Lake City, USA (prezident T. Fukushima), 2011 v Sapporu, Japonsko (prezident T. Kuroiwa), 2013 v Chamonix, Francie (prezident U. Spetzger), 2015 v Salt Lake City, USA (prezident W. Couldwell). Prezidenti kongresů patří mezi významné osobnosti světové neurochirurgie.
7. mezinárodní neurochirurgický zimní kongres se uskutečnil v Olympijském sportovním a kongresovém centru v rakouském Innsbrucku-Seefeldu ve dnech 11.– 14. 1. 2017. Prezidenty kongresu byli M. Sameš, Česká republika, C. Thomé, Rakousko, a T. Fukushima, USA. Pro českou neurochirurgii zastoupenou prof. M. Samešem to byla pocta, ale také zodpovědnost. Vědecká, společenská a sportovní organizace kongresu proběhla bezchybně za vedení M. Sameše a firmy BOS, s.r.o. Kongresu se zúčastnilo 115 přednášejících z 24 zemí Evropy, Asie a Severní a Jižní Ameriky; 14členná delegace dorazila z Indonésie. Nelze vyjmenovat všechny významné přednášející, ale je třeba uvést alespoň T. Fukushimu (USA), zakladatele INWC, a dále J. Štěňu (Slovenská republika), prezidenta CENS. Hlavními tématy kongresu byly novinky a nové perspektivy v neurochirurgii. Pokrývaly skoro celou neurochirurgii, hlavně neuroonkologii, cévní neurochirurgii, chirurgii baze lební a spondylochirurgii. Po zahájení 11. 1. proběhl kulatý stůl a přednášky věnované nejrůznějším bypassům při složitých aneuryzmatech a též revaskularizačním technikám, zejména v oblasti zadní lební jámy s využitím a. occipitalis. Na kongresu byla hodnocena situace po 50 letech od vzniku extra- intrakraniální anastomózy a její význam při chronické a akutní ischemické lézi. Probrány byly možnosti otevřených a endovaskulárních technik u uzávěru vnitřní karotidy a intrakraniálních tepen. O den později se diskutovalo o nových technických možnostech a výsledcích u neurinomu akustiku, vestibulárního schwannomu vč. mikrochirurgie a stereoradiochirurgie, dále o léčbě trigeminální neuralgie a lícního hemispazmu. Následující kulatý stůl byl věnován mikrochirurgii a endoskopii kraniofaryngiomu. Dalším tématem byl chordom, poté schwannom foramen jugulare a nové navigační techniky v chirurgii baze lební, operace v mozkovém kmeni a ve 4. komoře. Jeden přednáškový blok byl věnován nejnovějším trendům v neuroonkologii gliomů. Dne 13. 1. byla probrána spondylochirurgie vč. intramedulárních tumorů. Další kulatý stůl se věnoval petrokliválním meningiomům, kde T. Fukushima zhodnotil 35 let zkušeností. Série přednášek byla opět zaměřena na to nejnovější v oblasti aneuryzmat a subarachnoidálního krvácení. Poslední den se kongres zabýval přední lební jámou a hypofýzou se zaměřením na mikrochirurgii a endoskopii. Závěrečný blok byl věnován různým obecným technickým inovacím a sociálním problémům dostupnosti neurochirurgie ve světě. Poslední přednáška měla charakter základního výzkumu a dotýkala se evoluce epilepsie a termoregulace.
Nedílnou součástí kongresu byla jeho sportovní část, tentokrát za skvělých sněhových podmínek. Dvou kol slalomu postaveného profesionály na olympijských svazích se zúčastnilo 64 závodníků – dětí, juniorů a dospělých mužů i žen. Vše za frenetického povzbuzování ostatních. Nejrychlejší kolo zajel Doi (Japonsko), ale i Češi obsadili stupně vítězů, např. prim. J. Klener z Nemocnice Na Homolce a manželka prezidenta kongresu M. Samešová. Skvělou atmosféru kongresu doplnil uvítací koktejl a zvláště společenský večer v horské chatě Sportalm, který se konal 13. ledna. Jeho součástí bylo vyhlášení vítězů slalomu, předání replik olympijských medailí, diplomů a triček nejen vítězům slalomu, ale také nejlepším přednášejícím. Přátelskou atmosféru doplnily přípitky k 80. narozeninám E. Zvěřiny, sekretáře CENS a nejstaršího účastníka závodu, to vše za doprovodu jazzového orchestru prezidenta kongresu T. Fukushimy. Příští kongres by se měl uskutečnit 2019 v Naganu (Japonsko). Ke kongresu byla vydána abstrakta přednášek – ta jsou k nahlédnutí na www.INWC2017.com.
prof. MU Dr. Eduard Zvěřina, DrSc., FCMA
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2017 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
Nejčtenější v tomto čísle
- Loketní nerv
- Incidence cévní mozkové příhody v Evropě – systematická review
- Anti-NMDAR encefalitida v dětském věku – kazuistika
- Disekce karotid neantikoagulujeme