Webové okénko
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2015; 78/111(4): 490
Kategorie:
Webové okénko
Vážené čtenářky a čtenáři,
v dnešním výletu do nekonečné říše internetu se podíváme na další závislost, která sužuje lidstvo. Z podivuhodné kuriozity, kterou přivezli Kolumbovi následovníci spolu s bramborami a dalšími kulturními plodinami, se stal postupně světový legální zabíječ číslo 1. Jistě jste uhodli, že hovořím o tabáku a jeho kouření. V celosvětových statistikách obsazuje naše republika v počtu vykouřených cigaret na hlavu nelichotivou 12. příčku. Za zmínku také stojí, že všechny přední pozice okupují postkomunistické země a Balkán… (https:/ / en.wikipedia.org/ wiki/ List_of_countries_by_cigarette_consumption_per_capita). Podle poslední podrobné zprávy WHO za rok 2014 (http:/ / apps.who.int/ iris/ bitstream/ 10665/ 178574/ 1/ 9789240694606_eng.pdf?ua=1) pravidelně kouří v České republice 25 % populace, což v evropském kontextu není vůbec lichotivé. Z vyspělých národů, kam bychom se měli snažit zařadit, kouří zřetelně více jen Rakušané (29 %). Alarmující je také prevalence kouření mezi mladistvými: ve věku 15 let kouří pravidelně 18 % dětí (http:/ / www.szu.cz/ uploads/ documents/ szu/ aktual/ trendy‑ kuractvi‑ deti.pdf ).
Státní zdravotní ústav (SZÚ)
http:/ / www.szu.cz
Po zadání hesla „kouření“ do vnitřního vyhledávače se objeví rozsáhlá databáze zajímavých dokumentů.
Obsah 1, Grafika 2, P, V/ Cz
Světová zdravotnická organizace (WHO)
http:/ / www.who.int/ en
Na přehledných stránkách s trochu fádní grafikou lze zadáním hesla „smoking“ nalézt 1 410 dokumentů! V záložce „Country statistics“ je potom po zadání příslušné země odkaz „Substance use and mental health“. Web má také okleštěnou českou verzi.
Obsah 1, Grafika 2, P, V/ En, Cz
Po zadání hesla „odvykání kouření“ dostaneme 260 tisíc odkazů. Většinou se jedná o skrytou nebo otevřenou reklamu na medikamenty proti bažení, substituční prostředky a zcela neseriózní metody odvykání jako biorezonance apod. I v této kupce sena však lze najít některé kvalitní odkazy.
Odvykání kouření
http:/ / www.odvykani‑ koureni.cz
Garantem těchto stránek je Česká lékařská společnost JEP a známá bojovnice proti tabáku Dr. Králíková. Graficky je web velmi dobře vyvedený, je určený pro širokou veřejnost a je dobře přehledný. Mimo jiné obsahuje adresář pracovišť, kam se lze při odvykání kouření obrátit.
Obsah 1, Grafika 1, v/ Cz
Společnost pro léčbu závislosti na tabáku
http:/ / www.slzt.cz
Rozsáhlé webové stránky, kde najdeme téměř vše, co se problematiky týká. Adresář pracovišť, rozcestník, odkazy na legislativu, doporučené postupy.
Obsah 1, Grafika 1, P, V/ Cz
Society for Research on Nicotine and Tobacco
http:/ / www.srnt.org
Mezinárodní společnost sídlící v USA (s evropskou sekcí) má nepříliš pěkné, zato však velmi obsažné webové stránky. Nalezneme zde také řadu webinarů (ke shlédnutí po registraci), odkazy na pořádané a plánované kongresy včetně veřejně dostupných abstrakt. Proklik na časopis Nicotine & Tobacco Research.
Obsah 1, Grafika 2, P/ En
Treatobacco.net
http:/ / www.treatobacco.net
Stránky podporované SRNT (Society for Research on Nicotine and Tobacco) a SSA (Society for the Study of Addiction). Rozsáhlý web o závislosti na tabáku a všem kolem, včetně ekonomických souvislostí, bezpečnosti léčby či demografických údajů. Lze stáhnout celou řadu editovatelných „slide show“. Nabízí i jazykovou mutaci v češtině, ale ta dobře nefunguje a automatickým systémem překládá jen některá hesla.
Obsah 1, Grafika 2, P/ En
ATTUD (Association for the Treatment of Tobacco Use and Dependence)
http:/ / www.attud.org
Web americké organizace je spíše rozcestníkem s řadou odkazů na akce a další společnosti. Dále zde najdeme prolink na Journal of Smoking Cessation.
Obsah 1, Grafika 2, P/ En
Ex‑ smokers.eu
http:/ / www.exsmokers.eu
Evropské stránky s podtitulem „Exkuřáci vypadají lépe, lépe voní, lépe se cítí a mají více peněz“ mají i českou jazykovou mutaci a jsou zaměřeny na odvykání kouření pomocí tzv. ikoučingu. K dispozici jsou i aplikace pro mobilní zařízení Apple a Android.
Obsah 2, Grafika 1, V/ Cz
Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené pro zdravotnické profesionály (P), za lomítkem je zkratka primárního jazyka.
prim. MU Dr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA
Ne urologická klinika LF MU a FN Brno
e-mail: svohanka@fnbrno.cz
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2015 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba pudendální neuralgie – klinické zkušenosti po pěti letech
- Význam magnetické rezonance v diagnostice epilepsie
- Experimentální léčba poranění míchy
- Léčba foraminálního výhřezu meziobratlové ploténky u istmické spondylolistézy technikou TLIF