Editorial
Autoři:
M. Fried
Působiště autorů:
OB klinika, a. s., Praha
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2024; 78(6): 463
Kategorie:
Editorial
Vážené a milé kolegyně a kolegové,
v posledních několika letech jsem téměř již tradičně poctěn možností vás před koncem roku přivítat při četbě posledního čísla Gastroenterologie a hepatologie.
Jsem velmi rád, že časopis dává prostor i tématům obezitologie, která se jako obor multidisciplinárně věnuje výzkumu, prevenci i léčbě onemocnění obezitou, postihujícímu desítky procent české, evropské a světové populace.
Těší mě, že zejména endoskopická gastroenterologie nyní v historicky velmi krátké době získává pevné místo právě v multidisciplinární léčbě obezity. Důležitým příspěvkem gastroenterologie v léčbě onemocnění obezitou jsou např. rozšiřující se možnosti flexibilních, endoskopických, bariatricko-metabolických zákroků na žaludku či tenkém střevu. Účinná kombinace intervencí nutričních, internisticko-obezitologických, psychologických, farmakologických a endoskopicko-gastroenterologických spolu s novými možnostmi relativně málo invazivních chirurgických zákroků otevírá zcela nové, účinné možnosti terapie obezity. Gastrointestinální endoskopické zákroky se tak stávají integrální a významnou součástí léčby onemocnění obezitou.
V tomto čísle najdete zajímavou kazuistiku kolegyně Dameski zabývající se vlivem bariatricko-metabolického zákroku u pacientky s obezitou I. stupně (BMI 30,8 kg/m2) přicházející s dlouhodobou, relativně na léčbu rezistentní hypertenzí. Z kazuistiky je patrné, že i při relativně nízkém BMI má bariatricko-metabolická operace vliv na zlepšení či remisi některých závažných komorbidit, jako je např. diabetes 2. typu či v kazuistice uváděná hypertenze.
V druhém příspěvku se kolega Hes věnuje důležité problematice optimalizace výživy po bariatricko-metabolické operaci u pacientů s následnou vysokou fyzickou aktivitou. V segmentu sportovní výživy u pacientů po bariatricko-metabolických výkonech je právě možnost poskytnout podložené stravovací informace a doporučení zásadní a rozhodující. Fyzicky aktivní jedinci musí po bariatricko-metabolické operaci věnovat zvláštní pozornost hydrataci a výživě. Jen tak lze dosáhnout dobrých sportovních výkonů, ale především a v první řadě předejít možným zdravotním komplikacím. Kolega Hes shrnuje základní výživová doporučení po bariatricko-metabolické operaci a zmiňuje jednotlivé složky výživy pro fyzicky aktivní post-bariatrické pacienty do přehledné tabulky.
Vážení čtenáři Gastroenterologie a hepatologie, dovolte mi, abych vám popřál nejen inspirativní četbu tohoto čísla, ale především příjemný konec roku 2024, sváteční dny plné pohody a vše nejlepší v celém nadcházejícím roce 2025.
prof. MUDr. Martin Fried, CSc.
koeditor sekce Bariatrie a obezitologie
martin.fried@obklinika.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2024 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Perorální endoskopická myotomie u čtyřletého pacienta
- 18. vzdělávací a diskuzní gastroenterologické dny 14.–16. 11. 2024 Hotel Thermal, Karlovy Vary
- Cesta Do pEkel je dlážděna dobrými úmysly…
- Akutní rekurentní pankreatitida a chronická pankreatitida – retrospektivní data z českého terciárního pediatrického pracoviště