Kvíz: Je léčená celiakie zdrojem problémů na celý život?
Autoři:
M. Lukáš
Působiště autorů:
Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE I. V. F. a. s. a Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2014; 68(5): 408
Kategorie:
Kvíz
Žena narozená v roce 1981 byla od 13 let opakovaně léčena pro sideropenní anémii a únavu. Její rodinná anamnéza byla bez pozoruhodností, nikdo z přímých i vzdálenějších rodinných příslušníků netrpěl žádným autoimunitním nebo nádorovým onemocněním. Sama pacientka vyjma uvedených obtíží nebyla pro jiné choroby léčena ani sledována.
V roce 2001 v jejích 20 letech, po sedmiletém strádání, byla stanovena diagnóza celiakie, a to na základě pozitivity sérologického vyšetření antiendomyziálních protilátek a bioptického vyšetření vzorků z oblasti sestupného raménka duodena. Histologický nález potvrdil subtotální atrofii klků, prohloubení lieberkinských krypt a výraznou zánětlivou infiltraci sliznice. Byla zahájena bezlepková dieta, při které došlo k úpravě stavu a všech dalších klinických projevů, především k normalizaci krevního obrazu, sideropenie a předtím „nevysvětlitelné“ únavy. V roce 2006 plánovaně otěhotněla a průběh gravidity, porodu i poporodního období byl zcela fyziologický. V roce 2010 měla několik týdnů horní dyspeptické obtíže, a proto bylo provedeno kontrolní gastroskopické vyšetření s biopsiemi z aborální části duodena. Makroskopický nález na horní části trávicí trubice byl fyziologický a rovněž histologické vyšetření potvrdilo úplnou restituci duodenální sliznice. Poté došlo ke spontánní úpravě stavu.
Od dubna 2014 se začaly u nemocné objevovat nejprve intermitentně a později denně křečovité bolesti v podbřišku spojené s bolestivým nucením na stolici a s evakuací menšího množství stolice s tmavší krví a hlenem. Laboratorně měla normální hodnoty hemoglobinu a hematokritu, mírně sníženou hodnotu feritinu na 18 µg/l, normální hodnoty CRP (3 mg/l) a zcela normální titr protilátek proti tkáňové transglutamináze (tTG IgA/IgG) i endomyziu. Hodnota fekálního kalprotektinu byla nesignifikantně zvýšena (98 µg/g). Následně bylo provedeno koloskopického vyšetření. Nápadný nález v rektu začínal cca 10 cm od análního okraje, je uveden na obr. 1. Na obr. 2 je endoskopický obraz sliznice rektosigmatu a aborálního sigmatu, který byl zaznamenán až do vzdálenosti 40 cm od análního okraje. Výše byl nález na sliznici fyziologický, a to až na dno céka, Bauhinská chlopeň byla jemná a na terminálním ileu nebyly shledány patologické změny. Histologické vyšetření z bioptických vzorků odebraných z rekta je na obr. 3 a ze sigmatu na obr. 4. CT vyšetření břicha a malé pánve je na obr. 5.
Otázka:
Jaká je vaše diagnóza?
Správná odpověď a komentář na str. 465
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2014 Číslo 5
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Zařazení režimu FOLFIRINOX do algoritmu léčby metastazujícího karcinomu slinivky břišní – první zkušenosti
- Rehabilitace a moderní přístup v léčbě syndromu solitárního rektálního vředu
- Expandibilné stenty v liečbe benígnych a malígnych ochorení pažeráka
- Využití kontrastní endosonografie v diagnostice karcinomu pankreatu