22nd Congress of Gastroenterology Society of Central Germany – Frankfurt am Main
Autoři:
J. Kotrlík
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2013; 67(6): 508
Kategorie:
Různé: zprávy z akcí
Jako čestný člen této společnosti jsem se 3.–4. května 2013 zúčastnil gastroenterologického kongresu ve Frankfurtu nad Mohanem. Trochu překvapivě se letos sjelo jen 169 gastroenterologů, přitom Německo je tvořeno ze 16 spolkových zemí a je nejlidnatějším státem Evropské unie. Proč tedy referovat o setkání s tak malým počtem účastníků? Za prvé je to kus nostalgie. Středoněmecká gastroenterologická společnost vznikla z iniciativy H. Bosseckerta z Jeny, se kterým jsme kdysi organizovali (P. Frič, H. Petzold) opakovaná setkání s názvem „Pokroky v gastroenterologii ČSSR–NDR“ střídavě po dvou letech v Karlových Varech a Bad Berka. Za druhé prezident S. Teutem vede frankfurtskou gastroenterologickou kliniku, kde působili W. Capary, M. Classen a nezapomenutelný D. Wurbs. Řada českých i slovenských gastroenterologů si u nich zvyšovala svou odbornost. Ředitelem celé nemocnice je J. Schölmerich, který se v době vedení Celoněmecké gastroenterologické společnosti neúspěšně pokoušel pořádat celoněměcký kongres v Praze. Za třetí je to poněkud odlišný program na rozdíl od našich setkání. Jednalo se více o hepatologii, farmakologii up-to-date v gastroenterologii, interdisciplinární léčbě a komplikacích či stížnostech na činnost gastroenterologa.
V prvním pátečním bloku byla přednáška o farmakologii v každodenní praxi, o selhání ledvin, problémech v těhotenství a o immunosupresivech a cytostatikách. Druhý blok byl věnován novinkám v hepatologii – léčba ascitu, portální hypertenze včetně TIPS a nitrojaterních spojek. Dále byla projednána hemochromatóza, lékové poškození jater a autoimunní hepatitida. Páteční program uzavřelo jednání o ulcerózní kolitidě z pohledu internisty a chirurga.
Sobotní jednání bylo zahájeno blokem zaměřeným na pokročilá stadia kolorektálního karcinomu z pohledu gastroenterologa, chirurga a onkologa. Poslední blok byl nazván „Mezioborová léčba a řešení komplikací útrobní medicíny“. Mluvilo se o cholangiokarcinomu (J. Mösner, Lipsko), miniinvazivní chirurgii a poté byly předvedeny dvě kazuistiky komplikovaných onemocnění. Tradiční součástí středoněmeckých kongresů jsou i postery. Vystavených 39 posterů bylo posuzováno dvoučlennými skupinami hodnotitelů – tři nejlepší byly slavnostně vyhlášeny a finančně ohodnoceny na galavečeru.
Celé jednání se konalo v prostoru Campus West, konkrétně v Casinu. O historii těchto prostor informoval zajímavým způsobem místo tradičního hudebního úvodu prezident kongresu S. Zeumzem při zahájení. Původně se zde nacházela psychiatrická léčebna, později to bylo sídlo rodiny Rotschildů, kteří v polovině 30. let objekt včas prodali městu a emigrovali. Během 2. světové války sloužil objekt pro nacistické Hitlerjugend a po válce zde byl hlavní stan americké okupační armády. Před předáním objektu Spolkové republice Německo jej nechal americký velitel restaurovat. Hlavní dvě budovy dnes slouží studentům k výuce. Nachází se zde velká menza a kavárna, kde se mohou dobře a levně stravovat i účastníci kongresů. Nic, co by připomínalo naše nechvalná casina, jsem neobjevil.
Slavnostní večer se konal v moderním hotelu Hilton na okraji historického centra Frankfurtu poblíž Romeru, který byl založen v 9. století. Trochu netradičně bylo během večera uděleno čestné členství prof. Riemannovi. Prof. Rieman již ukončil svou činnost přednosty ludwighavenské kliniky, ale je velmi aktivní a úspěšný v prevenci kolorektálního karcinomu, o níž přednesl výbornou přednášku. Byl jsem posluchačem podobné přednášky na toto téma v době, kdy byl ještě prezidentem Celoněmecké internistické společnosti v roce 2002 ve Wiesbadenu a lze říci, že neubral na kvalitě, vitalitě a eleganci. Jako další zkvalitnění prevence považuje především aktivní zvaní občanů nad 50 let věku.
Celkově lze hodnotit kongres (i když méně navštívený), jako velmi dobrý. I nadále platí, že díky historickému vývoji Německa mají ve střední části více center, kde se pěstuje dobrá gastroenterologie – Drážďany, Lipsko, Jena, Magdeburg, Frankfurt, Würzburg, Kassel a další. Prezidentem pro rok 2014 byl zvolen J. Erk z Drážďan.
doc. MUDr. Jan Kotrlík, CSc.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2013 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Porovnání nízkoobjemového a vysokoobjemového roztoku k přípravě střeva před kolonoskopií u různých podskupin pacientů
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Diagnostika poruch evakuace žaludku u diabetiků s diabetickou autonomní neuropatií
- Endoskopické riešenie refraktérneho pooperačného úniku žlče z hepatocholedochu pomocou plne povlečeného samorozťažného metalického stentu
- Standardy České gastroenterologické společnosti – endoskopická léčba pacientů s Barrettovým jícnem a časnými neoplaziemi jícnu
- Hepatocelulární karcinom – naše zkušenosti se surveillance, efekt a komplikace transarteriální chemoembolizace