Hepatologie na počátku třetího tisíciletí
Autoři:
R. Brůha
Působiště autorů:
IV. interní klinika – klinika gastroenterologie a hepatologie, VFN a 1. LF UK v Praze
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2011; 65(3): 118-119
Kategorie:
Editorial
Třetí letošní číslo Gastroenterologie a hepatologie je z větší části věnováno jaterním onemocněním. Hepatologie zaznamenala v posledních desetiletích bouřlivý vývoj a vstupuje do třetího tisíciletí jako obor nabízející stále většímu počtu nemocných kompletní vyléčení jejich choroby či významné prodloužení a zlepšení kvality života.
Před půl stoletím se diagnostika jaterních chorob opírala o klinické vyšetření, nebyly známy jednoduché zobrazovací metody ani nejzákladnější laboratorní testy. Léčebné postupy se spoléhaly na dietní opatření a čistě symptomatické postupy či invazivní chirurgické zákroky.
V dnešní době máme k dispozici neinvazivní zobrazovací vyšetření, která mnohdy již nahradí jaterní biopsii, metody molekulární biologie k přesné diagnostice vrozených jaterních chorob, nádorových onemocnění či virových hepatitid; většinu jaterních onemocnění jsme schopni diagnostikovat během hodin či několika málo dnů. Rozvoje dosáhla především neinvazivní sonografie, CT vyšetření i neinvazivní zobrazení žlučových cest pomocí magnetické rezonance a endosonografie či neinvazivní hodnocení jaterní fibrózy.
Stejného pokroku dosáhly léčebné postupy – umíme vyléčit podstatnou část nemocných s virovými hepatitidami, umíme velmi dobře léčit vrozené metabolické jaterní choroby či autoimunní onemocnění, můžeme účinně léčit různé komplikace jaterní cirhózy a díky transplantaci jater i samotnou jaterní cirhózu a se životem neslučitelné těžké akutní jaterní selhání. Známe postupy, které významně prodlouží život pacientů s nádory jater.
Těžko však budeme kdykoli v budoucnu schopni vyléčit všechny jaterní choroby, ať už je to kvůli nedostatku prostředků či naší nedokonalosti. I v dnešní době existují jaterní nemoci, které neumíme účinně léčit a jejichž četnost se v poslední době zvyšuje. Souvisí s dnešním životním stylem, nadváhou a metabolickým syndromem či nadměrným příjmem alkoholu. Nealkoholové jaterní poškození (NAFLD) bude pravděpodobně v budoucnu nejčastějším jaterním onemocněním v celosvětovém měřítku. Už dnes dle některých autorů postihuje až 25 % populace západních zemí, děti a mladistvé nevyjímaje. Pokud jsou tyto údaje pravdivé a nedojde k zásadní změně životního stylu většinové populace, pak se nepochybně jedná o časovanou nálož, jejíž důsledky si asi ani neumíme představit. Můžeme pak očekávat zásadní nárůst počtu pacientů s pokročilými jaterními chorobami, často u osob s jinými komplikacemi, jako je diabetes, ischemická choroba srdeční či nádorová onemocnění.
U nás příliš nevnímáme problém chronické hepatitidy B, kterou jsou ve světě postiženy stovky milionů lidí a kterou by plošné očkování (na které nejsou prostředky) mohlo postupně eliminovat. Vyspělých zemí se spíše dotýká problematika hepatitidy C, kterou však umíme poměrně účinně léčit a s vývojem dalších preparátů lze očekávat další zvýšení úspěšnosti její léčby.
Výrazný posun byl zaznamenán i v léčbě pokročilých stadií jaterní cirhózy. Úmrtnost na krvácení z jícnových varixů se snížila ze 75 pod 20 %. Dostupné jsou účinné vazoaktivní léky (terlipresin či analoga somatostatinu), účinné endoskopické techniky (ligace varixů), je známa nutnost prevence infekce a máme k dispozici velmi účinnou záchrannou léčbu (TIPS či jícnové samoexpandibilní stenty). Díky preventivní léčbě se snížil počet krvácejících pacientů. Zásadním převratem v léčbě pokročilých jaterních chorob se stalo zavedení transplantace jater, která je v dnešní době standardním terapeutickým postupem i v naší zemi. Pětileté přežití se po transplantaci jater pohybuje mezi 85 a 90 %.
Další vývoj se jistě bude ubírat cestou rozšíření transplantačních programů díky transplantacím od živých dárců či dělení kadaverozních orgánů (splitting). Jsou vyvíjeny stále účinnější léky pro léčbu virových hepatitid, i když zde asi narazíme na hranici, kterou nebude možno jednoduše překročit. Neomezené možnosti se naopak otvírají v ovlivnění genetické výbavy jaterní buňky a jsou již známy výsledky prvních lidských studií využívající genovou léčbu u některých nádorových či vrozených onemocnění.
Je jistě legitimní položit si otázku, jak se s vývojem tohoto oboru vyrovnává zdravotnictví v ČR. Domnívám se, že v oblasti rutinní diagnostické a léčebné péče je plně srovnatelné se západní Evropou. Máme k dispozici nejmodernější diagnostické metody a používáme moderní léčebné postupy. Druhou stranou mince je skutečnost, že tento vysoký standard je umožněn výrazným podhodnocením práce zdravotníků. Oblastí, v které zaostáváme za rozvinutými zeměmi, je určitě medicínský vědecký výzkum. Máme vědecká pracoviště na světové úrovni (ať už klinická či experimentální) publikující pravidelně v prestižních časopisech, ale jsou spíše výjimkou. Jako vše ostatní, i výsledky vědecké práce závisí na množství a účelnosti vložených prostředků. Nezbývá než si přát, aby naši mladí vědečtí pracovníci mohli bez problémů získávat zkušenosti v zahraničí a poté měli též důvod vracet se domů.
Vážení čtenáři, dovolte, abych Vám popřál hezké léto a příjemné chvíle odpočinku strávené třeba i nad stránkami našeho časopisu.
doc.
MUDr. Radan Brůha, CSc.
IV.
interní klinika VFN a 1. LF UK v Praze
U Nemocnice
2, 128 08 Praha 2
bruha@cesnet.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2011 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
Nejčtenější v tomto čísle
- Význam měření portosystémového tlakového gradientu (HVPG) u pacientů s cirhózou
- Hepatocelulární karcinom – diagnostika a terapie z pohledu klinického onkologa
- Neobvyklá komplikace chronické pankreatitidy
- Sérové hodnoty hyaluronové kyseliny souvisejí se stupněm jaterní fibrózy i portální hypertenzí