Úvodník
Autoři:
Olejárová Marta
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., 28, 2020, No. 1, p. 4.
Kategorie:
Úvodník
Vážení kolegové a přátelé,
vstoupili jsme do nového roku a jménem České revmatologické společnosti bych vás ráda pozvala na odborné akce, které pro tento rok společnost připravuje.
Hned z kraje roku ve dnech 8. až 10. ledna úspěšně proběhly již druhé Zimní revmatologické dny, které tentokrát hostilo krajské město Ostrava. Program byl věnován zejména praktickým problémům revmatologie, jako je např. intersticiální plicní zánět a fibróza u revmatických chorob, diferenciální diagnostika bolestivého ramene, problematika séronegativní revmatoidní artritidy, infekce a revmatická onemocnění, antifosfolipidový syndrom a další. Paralelně probíhal i odborný program pro zdravotní sestry a nelékařské zdravotnické profese. Zimní revmatologické dny jsou bienále a budou se opět konat v lednu v roce 2021.
Akce naší společnosti původně plánované na letošní jaro se bohužel musely z důvodu závažné epidemiologické situace, kterou všichni intenzivně prožíváme, zrušit. Nebude se konat jarní klinická konference revmatologického ústavu, její program byl přesunut na podzimní termín. Nebude se bohužel konat ani pravidelný Seminář mladých revmatologů. Zatím není rozhodnuto o náhradním termínu semináře.
V červnu by se měl konat kongres Evropské ligy proti revmatismu (EULAR) ve Frankfurtu. Většina z nás, českých revmatologů, se kongresu účastní pravidelně. Pro ty, kteří na kongresu nebudou, přineseme ve třetím čísle opět přehlednou zprávu shrnující nejdůležitější momenty kongresu. Výbor ČRS letos nabídl pět cestovních grantů pro aktivní účastníky k pokrytí registračního poplatku, letenky, ubytování i pobytu ve Frankfurtu.
Vrcholnou událostí letošního roku pak bude 64. sjezd českých a slovenských revmatologů, který proběhne v Olomouci ve dnech 1. až 3. října 2020ve spolupráci se Slovenskou revmatologickou společností. Výbory společností byla vybrána následující rámcová témata: kůže a revmatická onemocnění, juvenilní idiopatická artritida a její přechod do dospělosti, mnoho tváří SLE, postižení ledvin u revmatických chorob, plicní hypertenze u systémových chorob, ORL manifestace a revmatická onemocnění, problematika výživy a lékových interakcí. Samostatný workshop bude též věnován akutním problémům soukromé revmatologické praxe.
Na podzim bych vás chtěla pozvat na 79. klinickou konferenci Revmatologického ústavu, která se bude konat 20. listopadu 2020. Ucelený program konference bude věnován monotematicky problematice revmatoidní artritidy. Jednotlivá sdělení první části konference shrnou časnou diagnostiku a prognostické faktory RA, hodnocení aktivity a progrese RA, strategii a optimalizaci léčby RA, přehled novinek v léčbě RA a také koncept „treat-to-target“ v běžné praxi. Ve druhé polovině zazní přednášky na téma komorbidit, problematiky perioperační léčby RA, očkování pacientů s RA a léčby v těhotenství a laktaci.
V závěru roku se uskuteční další Central European Congress of Rheumatology (CECR), který bude letos hostit Slovenská revmatologická společnost v Bratislavě a proběhne 3. až 5. prosince. Program kongresu připravují společně účastnické revmatologické společnosti a bude rovněž upřesněn ve druhé polovině roku.
Vážení kolegové, pevně věřím, že letošní rok pro nás všechny bude úspěšný i přes současnou závažnou situaci ve většině evropských zemí, způsobenou rozšířením koronavirové infekce. Informace o všech uvedených akcích i případných změnách najdete na webových stránkách společnosti, kde jsou průběžně aktualizovány.
Marta Olejárová
šéfredaktorka
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2020 Číslo 1
- Vitamin K2 v léčbě osteoporózy
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
Nejčtenější v tomto čísle
- Doporučení České revmatologické společnosti 2020 k perioperační úpravě léčby zánětlivých revmatických onemocnění
- Revmatoidní artritida a postižení ledvin
- Magnetická rezonance v diagnostice idiopatických zánětlivých myopatií
- Statiny indukovaná nekrotizující autoimunitní myopatie jako neobvyklá příčina extrémních hodnot kardiálních markerů u pacienta se svalovou slabostí a otoky