Sedmdesát let prof. Aleše Žáka
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2021; 160: 115
Kategorie:
Osobní zprávy
V letošním roce se dožívá významného životního jubilea prof. MUDr. Aleš Žák, DrSc.
Narodil se 25. května 1951 v Praze. Po absolvování gymnázia v Botičské ulici studoval na Fakultě všeobecného lékařství (dnes 1. lékařské fakultě) Univerzity Karlovy, kde jako vynikající student promoval v roce 1975. Po krátkém působení na interním oddělení nemocnice v Příbrami v letech 1975–1976 nastoupil jako sekundární lékař na IV. interní kliniku a po složení druhé atestace z vnitřního lékařství v roce 1982 se stal odborným asistentem.
V roce 1995 obhájil kandidátskou disertační práci v oboru vnitřního lékařství na téma „Vliv n-3 mastných kyselin na metabolismus lipidů a některé parametry glukoregulace u hyperlipidemií“. Následovala habilitační práce na téma „Lipidy v patogenezi kardiovaskulárních onemocnění. Význam esenciálních mastných kyselin“ v roce 1999. Dva roky poté úspěšně obhájil doktorskou disertační práci na téma „Mastné kyseliny, hyperhomocysteinemie a oxidativní stres: rizikové faktory kardiovaskulárních a metabolických onemocnění“ vše na 1. lékařské fakultě UK. V roce 2005 byl jmenován profesorem.
Od počátku působení na klinice se jeho výzkumný zájem soustředil na poruchy metabolismu lipidů z hlediska patogeneze, prevence a riziku kardiovaskulárních chorob. S tím souvisí rovněž odborné zaměření na dyslipidemii, inzulinovou rezistenci a oxidační stres a postupně také na intenzivní metabolickou péči, nutriční podporu ve vnitřním lékařství a intenzivní péči v gastroenterologii. Především je však vynikajícím klinikem s širokým rozhledem napříč celým vnitřním lékařstvím.
Jeho velké nasazení a pracovitost se projevila, když se v roce 2000 stal přednostou IV. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, a to v době, kdy probíhala restrukturalizace interních klinik. Ve funkci přednosty působil až do roku 2019. Po celou dobu, kdy kliniku vedl, nepřestal působit v pedagogické oblasti, a to jak pregraduální, tak postgraduální, prostřednictvím přednášek i vedení seminářů. Úspěšně dovedl 5 postgraduálních studentů k završení jejich studia. Je řešitelem grantů a výzkumných záměrů, autorem více než 350 publikací a jeho H-index má hodnotu 22. Autorství monografií bylo oceněno Cenou rektora UK a cenou České internistické společnosti ČLS JEP.
Vedle časově náročného vedení kliniky zastával 13 let funkci proděkana pro vědeckou činnost a akademické hodnosti a byl členem Vědecké rady 1. LF. V současné době je členem Akademického senátu 1. LF UK a předsedou jeho komise pro studijní záležitosti. Zároveň je garantem specializačního vzdělávání pro obor vnitřní lékařství na 1. LF UK a předsedou SOR vnitřního lékařství.
Za kolektiv spolupracovníků přeji profesoru Žákovi pevné zdraví a mnoho dalších úspěchů v pracovním i osobním životě.
Radan Brůha
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
2021 Číslo 2-3
- I mozek má svou krizi středního věku. Jak tyto změny souvisejí s rizikem demence ve stáří?
- Přerušovaný půst může mít významná zdravotní rizika
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Mikroplasty a jejich riziko pro zdraví: Co všechno víme?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Protilátkové repetitorium – vyšetření protilátek proti koronaviru v běžné praxi
- Rizika přenosu nemocí hmyzem na území Česka a Slovenska
- Syndrom počítačového vidění – projevy a možnosti předcházení
- Nealkoholová tuková choroba jater: Jak nejúčinněji bojovat s nejčastějším hepatologickým onemocněním současnosti?
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy