Mladistvý šedesátník prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM
Autoři:
Petr Sucharda
Působiště autorů:
3. interní klinika VFN
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2017; 156: 103
Kategorie:
Osobní zprávy
O rok mladšího Richarda Češku znám od jeho nástupu na 3. interní kliniku v roce 1982. Nebyl v ročníku, který na této klinice absolvoval výuku vnitřního lékařství, ale již jako student docházel do lipidové laboratoře a ambulance profesora Josefa Šobry a to určilo směr, kterým se až dosud ubírá jeho profesní dráha.
Na rozdíl od svého učitele, který v sobě nikdy nezapřel biochemika, je Richard hlavně klinikem. Po atestacích z vnitřního lékařství (a druhá atestace byla na klinice prof. Pacovského něco absolutně samozřejmého) obhájil v roce 1992 kandidátskou práci „Farmakoterapie hyperlipoproteinémií“. Tomu předcházelo roční Fullbrightovo stipendium v The Gladstone Foundation Laboratories for Cardiovascular Disease zakončené zážitkem velkého zemětřesení v San Francisku. (V září 2001 byl pro změnu v New Yorku, ale zatím působí katastrofy výhradně na americkém kontinentu.) Po smrti prof. Šobry v roce 1997 se stal vedoucím Centra preventivní kardiologie, členem výboru České společnosti pro aterosklerózu a v letech 2006−2012 předsedou této odborné společnosti.
V té době byl již profesorem vnitřního lékařství (jmenován 2006), jemuž se intenzivně věnuje nejen jako vedoucí lékař Centra preventivní medicíny a zástupce přednosty kliniky, ale i po stránce organizační (předseda České internistické společnosti ČLS JEP, prezident kongresu EAS v roce 2005 a Evropského kongresu interní medicíny 2013 v Praze) a publikační (hlavní autor a pořadatel učebnice vnitřního lékařství „Interna“, 2010 a 2016). Od loňského roku je vědeckým sekretářem International Atherosclerosis Society.
V případě osobnosti, jakou Richard Češka bezesporu je, není důležité vyjmenovat všechny funkce, publikace a ocenění – těch se mu po právu dostává doma i v zahraničí. To, co obdivuji nejvíce, jsou osobní vlastnosti – kromě píle zejména schopnost dosáhnout dohody silou argumentů, nezapojovat se do malicherných sporů, vyjadřovat se k podstatě věci. Jsem přesvědčen, že rozhodující měrou stojí za jeho úspěchy včetně toho snad nejdůležitějšího − „vzkříšení“ interny jako celistvého, plnohodnotného oboru, kterému před pár lety ještě hrozila klinická smrt.
S přáním dostatku energie, rodinné i pracovní pohody a stálého zdraví do dalších let.
Adresa pro korespondenci
MUDr. Petr Sucharda, CSc.
3. interní klinika VFN, U Nemocnice 1
128 08 Praha 2
Tel.: 224 962 920
e-mail: psuch@lf1.cuni.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
Nejčtenější v tomto čísle
- Poznámka k použití dotazníku kvality života WHOQOL-BREF v českém prostředí
- Pracovní stres a duševní zdraví – může práce vést k duševním poruchám?
- Sebevražednost − závažný zdravotně-společenský problém s možností prevence
- Mladistvý šedesátník prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM