Dekompresivní kraniektomie
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2016; 155: 412
Kategorie:
Recenze
Jan Mraček. Galén, Praha, 2016, 211 stran, ISBN 978-80-7492-264-0.
Monografie „Dekompresivní kraniektomie“ doc. MUDr. Jana Mračka, Ph.D., shrnuje na více než 200 stránkách moderní pohled na tuto problematiku. Je sestavena z 9 základních kapitol, obsahuje seznam zkratek a podrobný rejstřík, text je doprovázen 70 obrázky a 6 tabulkami.
Po úvodní kapitole připomínající historii následují obecné kapitoly věnované tématům nitrolebního tlaku, mozkového perfuzního tlaku, mozkového průtoku a neuromonitorování. Přehledně jsou uvedeny současné doporučené postupy (guidelines), podrobně se kniha věnuje indikacím kraniektomie a operačním technikám. U těch stále – u nás i v cizině – nepanuje jednota, a proto je zejména tato část práce velmi záslužná. Kapitola operační techniky je zpracována detailně a velmi instruktivně. Shrnuje zkušenosti a operační pravidla pracoviště autora pro dekompresivní kraniektomii a dává návod neurochirurgům k jejímu optimálnímu provedení. Další kapitoly obsahují pooperační péči, rozbor komplikací a současné možnosti kranioplastik.
V takovém rozsahu u nás toto téma dosud nebylo publikováno. Práce vychází z pracoviště, kde je problematika dlouhodobě pěstována a autor se jí věnoval i v řadě odborných článků publikovaných v domácích i zahraničních časopisech. Monografii lze doporučit nejen neurochirurgům, ale i intenzivistům či neurologům, kteří se o stavy vyžadující kraniektomii starají. Zároveň by kniha neměla chybět v knihovnách chirurgických, traumatologických a radiologických pracovišť. Doporučuji ji vaší pozornosti.
doc. MUDr. Jiří Náhlovský, CSc.
Neurochirurgická klinika LF UK a FN Hradec Králové
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Avaskulární nekróza hlavice femuru
- Femoroacetabulární impingement a možnosti jeho řešení
- Rehabilitace po totální náhradě kyčelního a kolenního kloubu
- Zkrácení kosti jako operační řešení diference délek končetin