LEGE ARTIS V MEDICÍNĚ
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2014; 153: 44
Kategorie:
Kniha
Radek Ptáček, Petr Bartůněk, Jan Mach a kolektiv
LEGE ARTIS V MEDICÍNĚ
Praha: Grada Publishing 2013, 1. vyd., 232 s.cena 359 Kč. ISBN 978-80-247-5126-9
Pojem lege artis (úplný název lege artis medicinae) je v České republice vyjádřen zákonnou definicí „náležitá odborná úroveň poskytovaných služeb“, kterou potvrdil Ústavní soud v zákoně o zdravotních službách (nález ze dne 27. 11. 2012) s tím, že je v souladu s ústavním pořádkem České republiky a že odpovídá realitě. Jeho problematika jde napříč všemi medicínskými obory, včetně oblasti lékařského výzkumu. To byl také hlavní důvod, proč jej Česká lékařská komora vybrala jako téma do Edice celoživotního vzdělávání ČLK.
Referovaná kniha vychází v pořadí jako třetí po velmi úspěšných titulech: Etika a komunikace v medicíně (2011), Eutanazie (2012) (oba tituly vydala Grada Publishing). Editoři PhDr. et PhDr. Radek Ptáček, Ph.D. MBA a doc. MUDr. Petr Bartůněk, CSc. k napsání knihy pozvali dalších 22 (!) spoluautorů, a to nejen lékařů různých oborů (internista, gynekolog-porodník, neurolog, chirurg, plastický chirurg, revmatolog, psychiatr, onkolog, anesteziolog-intenzivista, sexuolog, neurochirurg, posudkový lékař), ale i nelékařů – etik, právník (spolueditor a autor několika výborných kapitol JUDr. J. Mach), sociolog a ekonom. Tak byl zajištěn skutečně mnohostranný pohled na složitou problematiku institutu lege artis. Odborný text je rozdělen do třech samostatných oddílů: Právní souvislosti, Obecné souvislosti a Oborové souvislosti.
Nejde ani o učebnici ani o monografii, která by chtěla vyčerpat celou problematiku daného tématu. Snad nepřesnější bude konstatování, že jde o monografii skládající fakta, poznatky i názory významných reprezentantů různých medicínských specializací a odborníků jiných oborů na problematiku institutu lege artis. Tento pojem je jak v laické, tak i v odborné společnosti (bohužel) často zužován pouze na kvalitu a úroveň léčby. Fakticky se ale vztahuje také na otázky komunikace s pacientem, problematiku diagnostiky (v nejširším slova smyslu) i na biomedicínský výzkum.
Ze skutečně širokého obsahu uvádím alespoň názvy některých kapitol: Co je a co není lege artis a kdo to posoudí? Lege artis pohledem lékaře a právníka; Lege artis – konkrétní podmínky a objektivní možnosti; Lege artis a ekonomické zdroje z veřejného zdravotního pojištění; Postupy lege artis v … (některé medicínské specializace); Lege artis v lékařské komunikaci a ve vedení lékařské konzultace; Kdo stanovuje lege artis postup (jaký právní význam mají Doporučení(gudelines) odborných lékařských společností?) ad. Součástí knihy je i několik příloh, rejstřík a krátký český a anglický souhrn. Doplňující literatura je uváděna většinou za jednotlivými kapitolami.
Protože téma jde napříč všemi medicínskými specializacemi, měli by si knihu přečíst všichni lékaři. Nejenže budou v mnoha ohledech velmi překvapeni, ale opraví si případné chybné názory na institut lege artis medicinae a skutečně se poučí. A zcela určitě si zvýší svoje právní vědomí, které ne vždy bývá u lékařů na vysoké úrovni.
Ty, kteří se rozhodnou si knihu přečíst, mohu ujistit, že se dozvědí řadu nových a pro další praxi prospěšných poznatků a že v knize najdou skutečně kvalifikované poučení.
prof. MUDr. Jan Petrášek, DrSc.
3. interní klinika 1. LF UK a VFN
U Nemocnice 1, 128 01 Praha 2
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- HELSINSKÁ DEKLARACE WMA – ETICKÉ ZÁSADY PRO LÉKAŘSKÝ VÝZKUM S ÚČASTÍ LIDSKÝCH BYTOSTÍ
- Historické aspekty Smithovho-Lemliho-Opitzovho syndrómu
- Přecitlivělost na elektromagnetické pole: neexistující onemocnění?
- Súčasne dostupné kožné náhrady