Ocenění České lékařské společnosti JEP prof. MUDr. Pavlu Bartákovi, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2012; 151: 180
Kategorie:
Zprávy
Za dlouholetou práci v redakční radě Časopisu lékařů českých předal 7. února 2012 vedoucí redaktor časopisu ocenění ČLS JEP prof. MUDr. Pavlu Bartákovi, CSc., který v září letošního roku oslaví 85. narozeniny. I když mu těžká invalidizující artróza v dolních končetinách v posledních letech stěžuje život, stále do Časopisu lékařů českých, v jehož redakční radě působil jako její aktivní člen přes 25 let, přispívá.
Po ukončení studia medicíny dostal umístěnku jako sekundář na zubní klinice, kde pracoval až do nástupu na vojnu. Do roku pracoval 1958 jako asistent profesora MUDr. Fingerlanda v patologicko-anatomickém ústavu Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové a po atestaci jako klinický patolog přešel na dermatovenerologickou kliniku. Od roku 1963 vedl histopatologickou laboratoř Lékařské fakulty hygienické Karlovy univerzity v Praze (LFH UK). V roce 1968 byl Pavel Barták jmenován docentem. Po emigraci prof. Bielického se stal se doc. Barták zastupujícím přednostou dermatovenerologické kliniky LFH UK. V té době se vrátil ze skoro dvouletého pobytu v Londýně rovnou do tehdejších prověrek a do začátku tzv. normalizace. Navyklý na svobodu slova projevil svůj názor na sovětskou okupaci. A tak do 14 dnů musel opustit kliniku a měl dokonce zákaz pracovat v Praze. Byla zrušena jeho histopatologická laboratoř na klinice a bylo mu zakázáno vyučovat. Nesměl publikovat a vědecky pracovat. Byla to jen shoda šťastných náhod, která mu umožnila provozovat dermatologickou praxi v OÚNZ Praha 4. Protože ale v letech 1968–1969 pracoval v londýnské St. John’s Hospital v laboratoři elektronové mikroskopie, podařilo se mu i přes zákaz trávit všechen volný čas svého „vědeckého exilu“ u elektronového mikroskopu Státního zdravotního ústavu, později působil na kožním středisku na Žižkově. Ani tyto události nezastavily jeho vědeckou práci na elektronovém mikroskopu, a tak se v roce 1990 mohl stát vedoucím katedry dermatovenerologie IPVZ a přednostou dermatovenerologické kliniky 2. LF UK.
V roce 1993 byl jmenován profesorem pro obor dermatovenerologie a v roce 1995 odešel do důchodu. Pokračoval ale ve vědecké práci v elektronmikroskopické laboratoři SZÚ.
Kromě Časopisu lékařů českých byl členem redakčních rad několika časopisů. Publikuje v odborných žurnálech doma i v zahraničí, píše odborné statě do denního tisku, byl zván k diskuzím do rozhlasu i televize. Přednášel na domácích i zahraničních kongresech a na klinických seminářích v nemocnicích České republiky. Je autorem zhruba 550 přednášek, má přes 200 českých i zahraničních publikací.
Řadu let je čestným členem České lékařské společnosti JEP, čestným členem České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, čestným členem Rakouské dermatologické společnosti, čestným členem Německé dermatologické společnosti, členem Evropského dermatologického fóra, členem European Society for Dermatologica1 Research, členem Society for Cutaneous Ultrastructure Research, členem České imunologické společnosti, členem Evropské akademie dermatologie a venerologie a Společnosti pro alergologii a klinickou imunologii.
red, foto Helena Glezgová
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Autofagie a její úloha v obranné a poškozující zánětové reakci*
- Běžná dětská obezita a její metabolické následky
- XV. celostátní konference DNA diagnostiky
- Zemřel prof. MUDr. Petr Zatloukal, CSc.