XXIV. kongres České lékařské společnosti J. E. Purkyně„Úloha gynekologie dětí a dospívajících v ochraně budoucího mateřství“
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2011; 150: 696-697
Kategorie:
Sjezdy
Brno, 20. října 2011
Dne 20. října 2011 se v rámci každoročně pořádaného mezinárodního veletrhu Medical Fair na brněnském výstavišti konal již XXIV. kongres České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Letošním tématem se stala problematika gynekologie dětí a dospívajících, která má svá specifika a která nepochybně tvoří významnou součást komplexní péče o mladou generaci. Proto byly přednášky určeny nejen odborným lékařům, ale především praktickým dětským lékařům a jejich spolupráci s dětskými gynekology.
Odbornou garanci kongresu převzal prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc, předseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících ČLS JEP, a MUDr. Zuzana Nižňanská, PhD., předsedkyně Sekce gynekologie dětí a dospívajících Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.
Účastníky akce přivítal slavnostním projevem jeden z prezidentů kongresu prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., předseda ČLS JEP. Prof. MUDr. Peter Krištúfek, CSc., prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti, se bohužel ze zdravotních důvodů kongresu nemohl zúčastnit, takže přednášejícím a pořadatelům akce poděkoval pouze prostřednictvím zaslaného dopisu.
Odborný program se skládal celkem ze čtyř bloků se zaměřením na tato hlavní témata:
- vrozené vývojové vady,
- výtok v dětském věku a v dospívání,
- bolesti břicha a záněty vnitřních rodidel,
- ultrazvukové vyšetření dětí a dospívajících,
- hormonální antikoncepce a rizika TEN,
- menstruační cyklus a jeho poruchy v dospívání,
- cysty ovaria a jejich management,
- nádory rodidel,
- novinky v očkování proti HPV.
Úvodní přednáška patřila zahraničnímu hostu kongresu. Prof. Tamás Csermely z Pécsské univerzity v Maďarsku, který je také prezidentem Evropské asociace gynekologie dětí a dospívajících (EURAPAG), se ve svém projevu zaměřil na problematiku amenorey v období dospívání a její vliv na vznik osteoporózy.
První blok věnovaný vrozeným vývojovým vadám rodidel pak otevřel prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc. Ve své přednášce vyzdvihl zejména diferenciální diagnostiku poruchy průchodnosti a splývání Müllerových paramezonefrických vývodů a jejich derivátů, se kterou se v praxi může setkat pediatr či praktický lékař pro děti a dorost. I přesto, že se jedná o vady projevující se až v období dospívání s nástupem menarche, je možné je odhalit již mnohem dříve, a to v krátké době po narození.
MUDr. Dana Ondrová z Porodnicko-gynekologické kliniky LF UP a FN Olomouc pronesla pár slov o synechia vulvae infantum. Ač se nejedná o vrozenou vadu, incidence tohoto onemocnění narůstá, a je tedy třeba v rámci prevence dbát zejména na důkladnou hygienu rodidel malých děvčátek, o čemž je zapotřebí informovat především matku. Z FN Olomouc, konkrétně z dětské kliniky, na kongres zavítala také doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, která se ve své prezentaci věnovala Turnerovu syndromu, jakožto jedné z nejčastějších chromozomálních vad u dívek spojenou nejen s dysgenetickými gonádami, ale též s dalšími vrozenými vadami (zejména kardiovaskulárního aparátu) a přidruženými chorobami. Závěrem prvního bloku promluvil o výskytu endometriózy u stále zvyšujícího se počtu mladších pacientek přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze doc. MUDr. Eduard Kučera, CSc.
Následující blok přednášek byl věnován zánětlivým onemocněním zevního a vnitřního genitálu, které patří mezi jedny z nejčastějších důvodů návštěv dětského gynekologa. Zástupci z ADC Sanatoria v Praze, MUDr. Miroslav Havlín a MUDr. Hana Kosová se snažili prostřednictvím svých prezentací upozornit nejen na chyby a omyly v diagnostice a léčbě vulvovaginitid dětského věku, ale i na adnexitidu, na kterou se často v tak raném věku nemyslí vzhledem k necharakteristické symptomatologii, s jakou se gynekolog setkává u dospělé ženy. Na jejich slova pak navázal MUDr. Antonín Gregor z Anenských slatinných Lázní Bělohrad o významu balneoterapie v dětské a dorostové gynekologii.
Po přestávce na předcházející odborný program navázal blok třetí, zaměřený na onkologickou problematiku včetně HPV prevence. V této části programu dostal slovo náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek, který zdůraznil význam očkování proti HPV infekci jakožto prevenci rakoviny děložního čípku a uvedl, že by vakcína měla být od příštího roku hrazena z veřejného zdravotního pojištění, konkrétně od 1. dubna 2012. Prostřednictvím svých přednášek se první tři přednášející MUDr. Vladimír Dvořák (Centrum ambulantní gynekologie a primární péče, Brno), prof. MUDr. David Cibula (Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze) a MUDr. Michal Mihula (gynekologicko-porodnické odd., Městská nemocnice Ostrava) snažili ozřejmit preventivní význam HPV vakcín v jednotlivých případech onemocnění způsobené HP viry. Vzhledem k tomu, že každý upřednostňoval jiný druh očkovací látky (bivalentní vs. tetravalentní) zvedla se v sále bohatá diskuze, která pokračovala ještě i v kuloárech.
Endokrinologické problematice a antikoncepci patřil poslední blok programu. V úvodu měli účastnící kongresu možnost vyslechnout prezentaci MUDr. Elišky Hronkové z Gynekologicko-porodnické kliniky LF UK a FN Plzeň o poruchách menstruačního cyklu v adolescenci. Zbývající části věnované antikoncepci se ujala MUDr. Zuzana Nižňanská, PhD., která pohovořila o užívání hormonální antikoncepce u rizikových skupin adolescentek, a pak opět MUDr. Miroslav Havlín, který zdůraznil rizika tromboembolické nemoci v souvislosti s užíváním hormonální antikoncepce. V úplném závěru celého kongresu ještě vtipně zaujal publikum svou poslední přednáškou o antikoncepci NuvaRing pro adolescentky a ženy „unavené“ pravidelným braním prášků.
XXIV. kongres České lékařské společnosti J. E. Purkyně zakončili pořadatelé poděkováním všem přednášejícím a návštěvníkům za hojnou účast, zároveň vyjádřili spokojenost s průběhem akce i její organizací a věří, že si zúčastněná odborná veřejnost odnesla nové poznatky i postřehy do své praxe.
MUDr. Hana Komínková
absolventka LF UK Brno
e-mail: hana.kominkova@atlas.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Nové poznatky v problematice divertikulární choroby tračníku
- Sérologické nálezy chlamydiových protilátek v České republice – kontrolní soubor pacientů vyšetřených v rámci studie: Chlamydia pneumoniae v etiologii keratokonjunktivitis sicca
- Kvalita života dětí s astmatem
- 3. odborné sympozium Podřipské nemocnice