Motolský den zobrazovací diagnostiky onemocnění dětského věku
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2010; 149: 494
Kategorie:
Sjezdy
Praha, 17. června 2010
Dne 17. června 2010 se na půdě Fakultní nemocnice v Motole konal Motolský den zobrazovací diagnostiky onemocnění dětského věku. Byl uspořádán po devítileté přestávce především z iniciativy mladých lékařů KZM v Motole. Odbornou náplní dne byla problematika chorob dětského břicha. Úvodní projev přednesl děkan 2. lékařské fakulty doc. MUDr. Ondřej Hrušák, CSc. a za fakulní nemocnici účastníky pozdravila náměstkyně ředitele pro vědu a výzkum prof. Anna Šedivá, CSc. Blok odborných přednášek moderovali dr. Martin Kynčl a dr. Jaromír Hořák. V prvé přednášce dr. Marie Švástová hovořila o problematice a zvláštnostech ileózních stavů u novorozenců, o významu nativního snímku a kontrastního vyšetření trávicí trubice při rozpoznávání jejich etiologie. Dr. Mária Verebová demonstrovala celou řadu ultrazvukových nálezů, které je možné odhalit při bolestivém dětském břiše, invaginací počínaje a škrkavkami konče. O problematice ultrazvukového zobrazování akutní apendicitidy přednášel dr. Zdeněk Hříbal. Rozvinula se živá diskuze na téma, do jaké míry je dnes diagnóza akutní apendicitidy záležitostí klinickou a do jaké míry záležitostí ultrazvuku.
Nesporně hlavní přednáškou dne bylo třicetiminutové sdělení prof. MUDr Pavla Eliáše, CSc., přednosty Radiologické kliniky z Hradce Králové, o prenatální diagnostice dětského břicha a její návaznosti na postnatální stavy. Dr. Marcela Dvořáková přednášela o diagnostice a diferenciální diagnostice bráničních hernií.
Druhý blok přednášek zahájil dr. Jaromír Hořák sdělením o intervenční radiologii dětského břicha. V současnosti lze při dostatečné zkušenosti a trpělivosti většinu poruch vyprazdňování mekonia a invaginací vyléčit bez nutnosti operace. Dr. Martin Kynčl rozebíral indikace nádorových onemocnění dětského břicha k CT a k magnetické rezonanci. Obecně upřednostňoval magnetickou rezonanci, ale u dětí indikovaných k CT plic doporučoval při jedné anestezii doplnit i CT břicha. Na toto sdělení navázala svojí přednáškou o diferenciální diagnostice nádorů jater dr. Blanka Prosová. Dr. Lenka Mrázková ve své přednášce zdůraznila význam Dopplerovy metody i při rutinním ultrazvukovém vyšetřovaní dětského břicha. V závěrečné přednášce dr. Hana Vitoušková demonstrovala dvě kazuistiky, jednak o nitrohrudně uloženém žaludku a dále o diagnosticky složitém případu pravostranné brániční hernie u novorozence. Diskuze k přednáškám byla bohatá, diskuzí se zúčastnili aktivně i prof. MUDr. Jiří Šnajdauf, DrSc. a prof. MUDr. Richard Škába, CSc., přední odborníci na témata operativy gastrointestinálního traktu a nádorových postižení jater z Kliniky dětské chirurgie v Motole. Po ukončení přednáškového bloku následovala krátká schůze pediatrické sekce České radiologické společnosti ČLS JEP, na které byl zvolen její nový výbor.
Další Motolský den bude uspořádán v červnu roku 2011. Jako jeho hlavní odborná náplň byla navržena prenatální diagnostika.
doc. MUDr. Jaromír Hořák, CSc.
Klinika zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol
V Úvalu 84, 150 06 Praha 5
e-mail: fnmotol@seznam.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Význam TDM, fenotypizace a genotypizace pro správné dávkování léčiv
- Profesor MUDr. Jiří Homolka, DrSc. šedesátiletý
- Dědičné trombofilie – doporučení k provádění genetických testů v klinické praxi
- Farmakogenetické aspekty současné medikamentózní léčby