Angiogeneze v granulacích – všechno je jinak
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2009; 148: 388
Formace nových cév v granulační tkáni při hojení ran je obvykle spojována s pučící angiogenezí. Autoři zde ukazují, že hlavní je nonangiogenní expanze již existujících cév. Byly provedeny experimenty na chorioalantoické membráně kuřat a na myší rohovce, kde se ukázalo, že tkáňový tlak aktivovaných fibroblastů nebo myofibroblastů při kontrakci rány řídí aktivně translokaci cévní sítě. Tyto síly vytahují cévy z preexistujícího lože v podobě kliček včetně fungující cirkulace, a to vše se rozloží v granulační tkáni jako její integrální část se současným zvětšením a prodloužením cév. Lze prokázat blokádou endoteliálního růstového faktoru, že vše probíhá bez jeho přispění. Tím lze vysvětlit rychlé objevení se velkých funkčních cév v granulační tkáni během hojivého procesu.
P. Barták
Zdroje
Kilarski WW, et al. Biomechanical regulation of blood vessel growth during tissue vascularization. Nature Medicine 2009; 15: 657–664.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Feochromocytom: diagnostika a léčba
- Diagnostika a léčba organického hyperinzulinismu – zkušenosti u 105 pacientů
- Hypertenzní krize – současný pohled
- Elektrokardiografie včera a dnes