Předejde umělá inteligence peroperační hypotenzi?
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 32, 2021, č. 1, s. 51
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Etemadi M, Hogue ChW. Preventing Intraoperative Hypotension. Artificial Intelligence versus Augmented Intelligence? Anesthesiology 2020; 183(6): 1170–1172.
Umělá inteligence (dále AI) a její možnosti společně s dalšími vstupy biomedicínského inženýrství začínají výrazně pronikat i do anesteziologie. Současně se hledají a definují i jejich meze pro spolehlivou predikci a pohotovou diagnostiku varovných situací a nežádoucích účinků.
Spolupracující klinické a inženýrské týmy z univerzitních pracovišť v Chicagu se zaměřily na spolehlivou a včasnou predikci peroperační hypotenze na srovnávání on‑line získávaných dynamických údajů.
Na rozdíl od nepopiratelných úspěchů v podrobných a výstižných popisech např. současné zobrazovací medicíny oproti lidským zrakovým schopnostem a závěrům se projevily jasné meze mezi ryze technickými údaji a křivkami a pohotovým komplexním hodnocením pozorného anesteziologa. Ten do zhodnocení zařadí ihned i další projevy a činnosti – chirurgický postup, aktuálně vyvolané reflexy, změnu polohy, podání anestetika, komplikující krvácení i jiné spoluúčastné faktory.
V anesteziologické budoucnosti budou jistě velmi ceněny přístroje, vybavené AI možnostmi, a jejich údaje, ale vždy budou vyžadovat kombinaci s klinicky obohacenou odbornou inteligencí a osobnostními předpoklady anesteziologa.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2021 Číslo 1
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Doporučení pro anestezii a sedaci u kojících žen
-
Point of care vyšetření krevní srážlivosti –
současné možnosti - Ketamin – nezávislost disociativní a analgetické působnosti
- Fasciální prostory dolních končetin ve vztahu k regionální anestezii