Peroperační maligní hypertermie – bude vhodný předoperační genetický skríning?
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 32, 2021, č. 1, s. 35
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Biesecker LG, Dirksen RT, Girard T, Hopkins PM, Riazi S, Rosenberg H, et al. Genomic Screening for Malignant Hyperthermia and Susceptibility. Anesthesiology 2020; 133(6): 1277–1282.
Genetický skríning predispozice k maligní hypertermii po podání stimulujících anestetik byl ověřován mezinárodně spolupracujícími pracovišti anestezie, farmakologie a genetiky. Zaměřil se na možnost předoperačního určení již geneticky zabudovaného rizika vzniku kritické až letální peroperační maligní hypertermie. Výskyt uvedených pacientů je sice v populaci nízký, ale vznik a průběh může být velmi překvapivý a dokonce fatální. Alternativní volbu anestezie by bylo optimální určit již podle výsledku předoperačního vyšetření.
Výzkum vede k velmi přesné a časné identifikaci ohrožení a bylo by vhodné jej zavést jako jednotný plošný skríning. Pokud by se však metoda a postup měly takto plošně organizačně zařadit do předoperačních vyšetření v jejich integrovaném systému, byl by systém nehledě na falešně pozitivní a falešně negativní výsledky přehlcen. Navíc by skríning narazil na současné pojetí důvěrných osobních údajů pacientů a jejich ochranu. Omezila by se i klinická výchova, zaměřená na anamnézu rodinnou i osobní a na pečlivé a jednotné sledování s monitorováním všech pacientů. Pozitivní výsledky by mohly ovlivnit i přijetí do některých povolání, včetně do služby v armádě.
Téma má řadu bodů, zatím se preventivní plošná genetická diagnostika zaměřená na predispozici k maligní hypertermii pro anesteziologickou předoperační diagnostiku a přípravu nepředpokládá.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2021 Číslo 1
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Doporučení pro anestezii a sedaci u kojících žen
-
Point of care vyšetření krevní srážlivosti –
současné možnosti - Ketamin – nezávislost disociativní a analgetické působnosti
- Fasciální prostory dolních končetin ve vztahu k regionální anestezii