Současné i budoucí spektrum plicní fibrózy
Autoři:
doc. MUDr. Drábková Jarmila; Csc
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 5, s. 232
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Wijsenbeek M, Cottin V. Spectrum of Fibrotic Lung Diseases. New Engl J Med 2020; 383(10): 958–968. doi: 10.1056/NEJMra2005230.
Rozsáhlý přehledový článek autorů pneumologických center v Rotterdamu a v Lyonu svým rozsahem, faktografií, podrobnými tabulkami, algoritmy i fotodokumentací s grafikou a s 53 validními citacemi mapuje medicínu plicních fibróz současnosti i s perspektivními výhledy.
Text se postupně podrobně a edukativně věnuje chorobným změnám plicního intersticia s jejich průběhem, možnostmi léčby i prognostickými výhledy.
Počty pacientů i pacientek totiž stoupají a vyžadují nové a širší znalosti nejen pneumologů, ale v pokročilých případech i anesteziologů a intenzivistů.
K patofyziologii přistupují nyní i genetické faktory, nové syndromy a nozologické jednotky – pneumokoniózy, následky abúzu drog, kouření e-cigaret s rozvojem VARDS, následky po akutní virové plicní infekci COVID-19, stavy po radiační terapii, intersticiální pneumonie, progredující reakce a stavy po transplantaci plic u mladých pacientů s cystickou fibrózou.
Všechny uvedené faktory napříč věkovým spektrem nejenže značně ovlivňují prognózu, ale významně zvyšují i perioperační rizikovost pacientů, a to i mimo rámec pneumochirurgických intervencí. Pacienti se již nyní stávají častěji kandidáty pro akutní i následnou intenzivní péči.
Trendy a počty pacientů vyžadují rozšířené znalosti a kvalifikovanou multi- a interdisciplinární spolupráci celých odborných týmů.
Článek splňuje kvalitní základní přehled. Do budoucnosti bude téma v anesteziologii i v intenzivní medicíně stále častěji a intenzivněji nárokovat naši pozornost, znalosti a zvládání správných rozhodnutí a nových postupů. Nepochybně je tento výborný text vhodný pro základní informaci.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2020 Číslo 5
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Využití rotační tromboelastometrie v perioperační medicíně a její porovnání se standardními koagulačními testy
- Odmítnutí převzetí pacienta z přednemocniční péče cílovým poskytovatelem akutní lůžkové péče
- Důležitost a možnosti peroperačního hodnocení nocicepce
- Fentanyl – 60 let od syntézy, historie opioidních analgetik