Autopiloti na operačním sále – významný nový prvek
Autoři:
doc. MUDr. Drábková Jarmila, CSc.
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 5, s. 259
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Ruskin KJ, Corvin C, Rice SC, Winter SROV. Autopilots in the Operating Room. Safe Use of Automated Medical Technology. Anesthesiology 2020, 133(3): 653–665.
Automatické prvky medicínských technologií pronikají velmi iniciativně i do klinické anesteziologie. Jsou totiž schopny významně zvýšit bezpečnost pacientů, ale současně přinášejí i nové až ambivalentní momenty z jiných rychle se vyvíjejících technických profesí a technologických prostředí. Anesteziologové na ně musí být připraveni – jinak mohou vést až k nesprávnému hodnocení a mohou mít i nečekané následky.
Příkladem pro včasnou simulační přípravu tímto směrem jsou pro anesteziologii velká a pokročilá průmyslová odvětví. Představují je zejména letectví, provoz jaderných elektráren a autonomních vozidel.
V anesteziologii se budou změny týkat především vigilance, optimalizace postupů při dysfunkcích, nabývání a udržování dovedností. Výzkum se zaměří na interakce člověk-pacient-odborník a přístrojové vybavení, na jejich vzájemné komunikace a na řešení komplikovaných a překvapivých situací.
Výchova i výuka by měla být systematicky zahájena již nyní – realizace je nutno promítnout do náplně práce, kompetencí i právní odpovědnosti.
Rozsáhlý text je připraven odborníky z univerzitních pracovišť v Chicagu a Dayton Beach jako multidisciplinární, má podrobný edukativní ráz se 110 citacemi i z mimomedicínských oborů. Má systematické rozvržení, je psán úsporným, konkrétně se vyjadřujícím slohem a stojí za pročtení i zamyšlení.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2020 Číslo 5
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Využití rotační tromboelastometrie v perioperační medicíně a její porovnání se standardními koagulačními testy
- Odmítnutí převzetí pacienta z přednemocniční péče cílovým poskytovatelem akutní lůžkové péče
- Důležitost a možnosti peroperačního hodnocení nocicepce
- Fentanyl – 60 let od syntézy, historie opioidních analgetik