Infekční rizika pro anesteziology
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 30, 2019, č. 6, s. 280
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Anesteziologové přicházejí velmi často do styku s pacienty – nositeli a přenašeči významných patogenů. Pro jejich ochranu v souvislosti s výkonem profese je určeno důrazně podané metodické doporučení. Formuluje prevenci před nosičstvím a infekcí. Rizikovými faktory jsou přímý kontakt, kapénkové šíření a přítomnost patogenů v prostředí. Přímý kontakt je např. poranění jehlou, vdechnutí kontaminovaného sekretu při otevřeném odsávání z dýchacích cest. Nepřímý přenos je ze sdíleného prostředku, jako jsou plochy, přístroje, pomůcky. K preventivním a kontrolovatelným opatřením se řadí hygiena rukou, bariérová ochrana, např. při otevřeném odsávání infekčních sekretů, při odběru hemokultur u septických pacientů apod. Kapénková infekce s lipidovými částečkami > 5 µ se nešíří daleko. V ovzduší přetrvávají částečky < 5 µ a proud vzduchu je může přenést i mezi místnostmi. Kromě osobních ochranných prostředků je vhodné umístit pacienta do prostoru s podtlakovou výměnou ovzduší. Filtry (HEPA) se zařazují do dýchacích okruhů. Přímá poranění jehlami infekčních pacientů jsou nejčastější, jsou vyvolavateli HIV, HBV, HCV. Přednost je nutno dát pomůckám s bezpečnostním technickým jištěním a scoop doplňkem.
Článek je prakticky instruktivní i pro okamžitá opatření po rizikové příhodě. Doporučuje konkrétní a výstižnou preventivní medikaci, vedení dokumentace a sledování. Soustředí se na hepatitidu C, na neočkované jedince v kontaktu s pacienty HBV pozitivními a na ošetřování pacientů s pozitivním HIV.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2019 Číslo 6
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Anesteziologie a intenzivní péče v gynekologii a porodnictví
- Etika a paliativní péče v intenzivní péči v roce 2019
- Neuroanestezie a neurointenzivní péče
- Doporučení pro intubaci při vědomí u dospělých pacientů