Uzavřené soudní případy obtížné tracheální intubace
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 30, 2019, č. 5, s. 243
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Joffe AM, et al. Management of difficult tracheal intubation: a closed claims analysis. Anesthesiology. 2019;131:818–829.
Článek autorského týmu ze Seattlu – Washington/USA je popisně a výukově extenzivní a je doplněn dvanácti zpracovanými, komentovanými medicínsko-legislativními kazuistikami. Jeho cílem je srovnat současnou situaci – včasnou diagnostiku možných obtíží při tracheální intubaci v úvodní fázi celkové anestezie, možnosti moderního technického vybavení, a to podle nedávných soudních případů v porovnání s předchozí „érou“ z let 1993–1999.
Početně se jedná o v současné době sice menší výskyt a počet případů, ale jejich klinické výsledky jsou dokonce nepříznivější.
O nepříznivých výsledcích totiž stále a zcela přesvědčivě rozhoduje především tzv. lidský faktor: nedostatečné personalizované vyšetření a absence konkrétního perspektivního plánu postupu a tzv. plánu B pro tísňovou situaci; dále je zastoupena podceněná operativní připravenost – osobní i v přípravě funkční a překontrolované vybavenosti.
Uvedené faktory jsou prokazatelné ve třech čtvrtinách všech případů. Vztahují se většinou k orotracheální intubaci u elektivních i neodkladných výkonů v prostředí vybavené anesteziologické přípravny než k orotracheální intubaci v tísni v urgentních a v nečekaných situacích v nezvyklém prostředí.
Při situacích „can't intubate, can't ventilate“, je invazivní až chirurgické řešení vstupu do dolních dýchacích cest nejčastěji opožděno.
Celý článek včetně 12 kvalitně zdokumentovaných a okomentovaných kazuistických stížnostních případů vypovídá o tom, že k zásadnímu zlepšení je nutno zdokonalit nejen praktické dovednosti, ale i rozhodovací prognostické systémy připravenosti a přípravy i rychlé a náležité konkrétní reakce při nečekaných obtížích.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2019 Číslo 5
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Krevní tlak – fyzika a fyziologie
- Fasciální prostory pro regionální anestezii horní končetiny
- Plicní edém z negativního tlaku
- Abstrakty XXVI. kongresu ČSARIM Brno 2019