Kritéria Sepsis-3 – jsou pokrokem?
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 30, 2019, č. 2, s. 96
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Scheer ChS, Kuhn SO, Fuchs Ch, et al. Do Sepsis-3 criteria facilitace earlier recognition of sepsis and septic shock? A retrospective cohort study. SHOCK. 2019;5:306–311.
Původní Sepsis-1 dohodnutá kritéria pro časné stanovení diagnózy sepse již při jejích iniciálních projevech byla postupně kritizována jako málo vhodná a poměrně pozdní, a to i v prostředí lůžkové intenzivní péče, na urgentních příjmech a na odděleních standardní péče. Klinické výsledky léčby sepse se v posledních letech totiž již výrazněji nezlepšily.
Sepsis-3 kritéria měla za cíl ve zjednodušené formulaci zřejmých známek sepse usnadnit její diagnostiku, a tím posunout léčbu do časnější fáze jejího rozvoje a zlepšit tak mortalitu a závažnou morbiditu. Výhody bylo nutno prokázat validními studiemi.
Univerzitní tým z Guy's a ze St. Thomas Hospital v Londýně zpracoval retrospektivní studii 10 905 pacientů v intenzivní péči se sepsí / septickým šokem v letech 2010–2015.
Diagnostika podle Sepsis-3 kritérií vyla úspěšná ve třech prvních hodinách v 84 %, podle Sepsis-1 kritérií pouze v 75 %; p = 0,011. Pozitivní Sepsis-3 zhodnocení usnadnilo časnější nasazení léčby a snížilo vývoj septického šoku.
Autoři uvádějí řadu statistických srovnávání. Ta svědčí obecně o pregnantním významu pro časnou diagnózu sepse a septického šoku.
Vyžadují doplnit početnější databáze, ale již nyní lze Sepsis-3 kritéria přesvědčivě doporučit k časnější diagnostice a k pohotovému zahájení náležité léčby.
Připravila
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2019 Číslo 2
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Klinická výživa v chirurgii – doporučení ESPEN (European Society for Parenteral and Enteral Nutrition) s konsenzuálním hlasováním pracovní skupiny SKVIMP (Společnost klinické výživy a intenzivní metabolické péče)
- Montgomeryho T tubus při řešení inoperabilní stenózy trachey
- EKG lekce 4
- Významné životní jubileum doc. MUDr. Jarmily Drábkové, CSc.