Konsenzuální stanovisko Society of Hospital Medicine (SHM) ke zvýšení bezpečnosti opioidů používaných pro léčbu nemaligní bolesti dospělých hospitalizovaných pacientů
Autoři:
V. Černý
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 3, s. 173-174
Kategorie:
Nová zahraniční doporučení
Podávání opioidů je vždy spojeno s rizikem nežádoucích účinků. Dokument formuluje šestnáct základních doporučení pro používání opioidů v léčbě nemaligní bolesti u dospělých hospitalizovaných pacientů. Doporučení jsou formulována s využitím systematické analýzy existující literatury a na základě konsenzuální shody členů pracovní skupiny (s využitím tzv. Delphi metody). V úvodu autoři zmiňují význam dokumentu především jako vymezení základního rámce pro bezpečné podávání opioidů u pacientů s akutní bolestí.
DOPORUČENÍ
- Použití opioidů by mělo být omezeno výhradně na: a) léčbu silné bolesti, b) léčbu bolesti, která nedostatečně reaguje na neopioidní analgetika nebo kde jsou tato kontraindikována či existuje předpoklad jejich neúčinnosti.
- Zvláštní opatrnost by měla být věnována pacientům se zvýšeným rizikem vzniku komplikací spojených s podáním opioidů. Pokud jsou opioidy u těchto pacientů indikovány, je doporučena redukce úvodní dávky (cca 50 %) a zajištění přiměřeného monitorování s cílem včasné detekce nežádoucích účinků. Riziko komplikací zvyšuje zejména:
- věk nad 65 let,
- renální či jaterní dysfunkce,
- chronická plicní onemocnění (např. obstrukční plicní choroba, syndrom spánkové apnoe),
- současné používání farmak tlumících centrální nervový systém, např. benzodiazepiny.
- Ordinace opioidů musí být založena na důkladné znalosti účinků daného farmaka.
- Pacienti / jejich osoby blízké by měli být informováni o rizicích spojených s použitím opioidů a alternativních (farmakologických nebo nefarmakologických) způsobech léčby bolesti.
- Při podávání opioidů by měla být zvolena co nejnižší možná dávka a doba podávání by měla být co možná nejkratší.
- Při volbě opioidů v léčbě akutní nemaligní bolesti by měla být preferována farmaka s rychlým nástupem účinku, a nikoliv přípravky s pomalým uvolňováním a/nebo prodlouženým účinkem.
- Perorální podání by mělo být preferováno, kdykoliv to je možné. Nitrožilní cesta podání by měla být volena jen v případech, kdy: a) perorální podání není možné, b) je předpoklad malabsorpce, c) nebo kdy je nutný okamžitý/rychlý nástup účinku.
- Je doporučeno používat kalkulátory nebo pomocné tabulky k určení ekvivalence jednotlivých opioidů, zejména v situacích, kdy: a) terapie opioidů je zahajována, b) je nutno změnit cestu podávání, c) dochází ke změně doposud používaného opioidu za jiný. Při přechodu na jiný opioid je doporučeno redukovat jeho dávkování o cca 25−50 % ekvipotentní dávky předchozího přípravku.
- Opioidy by měly být kombinovány s neopioidní analgezií podávanou v pravidelných intervalech.
- Při podávání opioidů by měli lékaři zajistit tzv. bowel regimen (všeobecně přijatý český ekvivalent neexistuje − poznámka editora rubriky), který lze definovat jako soubor opatření zaměřených na snížení výskytu zácpy indukované opioidy.
- Podávání jiných farmak s tlumivým účinkem by mělo být v průběhu podávání opioidů omezeno.
- Pacienti / jejich osoby blízké by měli být realisticky informováni o účinnosti opioidní léčby a jejích limitech.
- Klinická reakce na opioidy a vznik nežádoucích účinků by měly být vždy přiměřeně monitorovány.
- Pokud jsou předepisovány opioidy před propuštěním do domácí léčby, lékaři by se měli ptát, zdali pacient nemá jiné opioidní látky doma.
- Množství předepsaných opioidů by mělo být co možná nejnižší, nicméně takové, aby pokrylo odhadované potřeby pacienta.
- Lékaři by měli informovat pacienty / jejich blízké o možnostech minimalizace rizik spojených s používáním opioidů, včetně vyhnutí se alkoholu a zákazu řízení motorových vozidel.
Do redakce došlo dne 12. 4. 2018.
Do tisku přijato dne 24. 4. 2018.
Adresa pro korespondenci:
prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM
Zdroje
- Herzig SJ, Mosher HJ, Calcaterra SL, et al. Improving the Safety of Opioid Use for Acute Noncancer Pain in Hospitalized Adults: A Consensus Statement From the Society of Hospital Medicine. J Hosp Med. 2018;13:263−271. doi: 10.12788/jhm.2980. PubMed PMID: 29624189
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2018 Číslo 3
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Urgentní infraglotické zajištění dýchacích cest – koniopunkce, koniostomie, BACT
- Generalizovaný konvulzivní status epilepticus v dětském věku
- Regionální anestezie k operacím ramene – současné trendy
- Současné postavení kortikoidů v regionální anestezii a analgezii