Komise pro historii našeho oboru hledá nové členy či spolupracovníky
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 25, 2014, č. 6, s. 464
Kategorie:
Zprávy ČSARIM
Ačkoliv historie anestezie, a spolu s ní i dříve integrované resuscitace, intenzivní medicíny, přednemocniční péče a léčby bolesti není u nás příliš dlouhá, přesto je plná zajímavých událostí i významných osob. Náš obor vyrostl ze základů, na které můžeme být hrdí. Památky, které tuto historii dokumentují, ať již písemné, či vzpomínky pamětníků však stále ubývají. Hrozí situace, že se budeme chtít odkázat na historii konkrétního pracoviště a zjistíme, že není odkud čerpat.
Cílem Komise ČSARIM pro historii je zachovat tyto odkazy pro další generace. Zveme proto všechny zájemce či jen příznivce historie našeho oboru ke spolupráci. Schůzky se konají prezenčně dvakrát ročně, ale lze se účastnit pouze formou e-mailů, archivací materiálů, záznamem vzpomínek pamětníků a podobně. Zatímco o začátcích velkých pracovišť i významných historických osobnostech je v současnosti již relativně dostatek dat, zejména historie regionálních pracovišť či některých specializací u nás není systematicky dokumentována vůbec.
Prosíme všechny, kteří mohou přispět k zachování znalostí o vývoji oboru A + R na našem území, aby se k nám připojili jakoukoliv formou.
Děkuji všem za případnou spolupráci.
Jiří Málek
předseda Komise
e-mail: malek@fnkv.cz, fax: 26716 3125
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2014 Číslo 6
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Echokardiografické hodnocení funkce pravé komory
- Perioperační ischémiea infarkt myokardu
- Umělá plicní ventilace
- Pravidla pro rozhodování pacientů o poskytování zdravotní péče