#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Regenerační medicína – nová éra hojení ran

Zajímavý inovativní trend v hojení ran využívající kmenové buňky pacienta představil zahraniční host kongresu docent Erkin Aydin. Přednášející seznámil přítomné s přínosy implantace kmenových buněk do oblasti nehojící se rány i procedurami odběru a získávání těchto buněk prostřednictvím moderní technologie Lipocube.

Tuková tkáň jako slibný zdroj

Zdroj kmenových buněk by měl být přístupný, bohatý na kmenové buňky a nákladově efektivní. Získané buňky musejí být životaschopné, kvalitní a využitelné pro terapii. Slibným zdrojem se jeví být tuková tkáň, obsahující až 500× více kmenových buněk než kostní dřeň. Buňky tak není potřeba dále množit v laboratoři.

Izolace kmenových buněk z tkáně

Pro jejich získání z tkáně je ovšem třeba zvolit vhodnou izolační metodu. Nová technologie Lipocube umožňuje mechanické rozrušení tkáně a separaci buněk v centrifuze, díky čemuž se získá tzv. stromální cévní frakce (SCF). Ta je aplikována do rány a jejího okolí a podpoří hojení chronické rány.

Zkušenosti z praxe

Přednášející demonstroval úspěch této metody na několika kazuistikách. Jednalo se například o pacienty s těžkým syndromem diabetické nohy, u nichž díky aplikaci SCF došlo ke zhojení končetin indikovaných k amputaci. Podobně tomu bylo i v dalších případech rozsáhlých stagnujících ran. Po aplikaci SCF do rány a okolního cévního řečiště docházelo k neovaskularizaci a zhojení rány.

Závěr

Autor sdělení shrnul tyto zkušenosti s tím, že SCF se jeví jako spolehlivá metoda u stagnujících a nehojících se ran, zkracuje dobu hojení, snižuje náklady na léčbu. Je to přitom metoda dostupná, a představuje tak slibný nový postup v hojení chronických ran.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#