Léčba rány 2023 – vybrané kapitoly z kongresu
26. 1. 2023 - 27. 1. 2023
Nehojící se rány v kontextu systémových změn ve zdravotnictví – tak zněl podtitul letošního XXI. celostátního kongresu České společnosti pro léčbu rány, který proběhl ve dnech 26.–27. ledna 2023 v Pardubicích.
Česká společnost pro léčbu rány sdružuje nemocniční i ambulantní lékaře a sestry, pracovníky domácí péče, vědecké pracovníky a další zainteresované členy usilující o zkvalitňování péče o chronické rány a defekty podle nejnovějších poznatků EBM.
Hlavní diskutovaná témata
Cílem této multidisciplinární odborné akce bylo představení péče o pacienta s ránou napříč zdravotnickým systémem. Tradičně se program zabýval problematikou léčby diabetické nohy a onkologických ran, komplexní péčí o dekubity, využitím nových technologií a materiálů v péči o nemocné s ránou, aktuálními trendy v právu a legislativě a dalšími tématy. Za zmínku stojí přednáška docenta Erkina Aydina, který seznámil zdravotníky s možnostmi využití kmenových buněk v hojení ran. Odborný program zahrnoval mimo hlavní sdělení tři desítky workshopů, v nichž si účastníci akce mohli prohloubit praktické dovednosti v oblasti léčby ran.
Faktory vzniku chronické rány
Hojení rány je proces, k němuž dochází po vzniku rány a který probíhá v několika fázích. Léčba ran vyžaduje správnou a multioborovou péči, neboť hrozí riziko stagnace hojení v některé z jeho fází a přechod do chronicity. K faktorům, jež přispívají k rozvoji chronické rány, patří špatný krevní oběh, infekce, edém, nedostatečná výživa nebo opakované trauma rány. Často jde o kombinaci více faktorů současně, přičemž hojení významně ovlivňuje i celkový stav pacienta a komorbidity.
V jednotlivých příspěvcích přinášíme vybrané poznatky, které zazněly v průběhu kongresu, často právě k problematice obtížně se hojících ran.