Klinické doporučené postupy v léčbě ran
Významu klinických doporučených postupů (KDP) v léčbě ran a jejich aktuální podobě i rezervám v jejich využití v praxi se věnoval MUDr. Jan Stryja, Ph.D., z Nemocnice Třinec.
Význam KDP
KDP představují důležitý nástroj moderní zdravotní politiky. Správně vytvořené KDP si lze představit jako závazný metodický postup vycházející z medicíny založené na důkazech, podle kterého zdravotničtí profesionálové postupují při řešení konkrétního zdravotnického problému v procesu diagnostiky a léčby.
KDP se vyvíjejí od začátku tohoto tisíciletí a jsou součástí Národního portálu klinických doporučených postupů (https://kdp.uzis.cz). Sloužit by měly nejen zdravotníkům, ale i dalším uživatelům zapojeným do procesu péče (zdravotní pojišťovny, veřejní činitelé, státní instituce…) a přispívat k šíření nejlepší dostupné klinické praxe.
Stávající nedostatky a rezervy v praxi
Pro oblast léčby rány je k dispozici několik KDP (nehojící se rány, dekubity, syndrom diabetické nohy…). Dr. Stryja poukázal na některé nedostatky spojené s podmínkami pro léčbu nebojících se ran v Česku. Jedním z nich je preskripční omezení, které neumožňuje předepisovat potřebné pomůcky a prostředky všemi zainteresovanými profesionály v oblasti péče o rány. Dále je třeba vymezit kompetence jednotlivých zdravotnických pracovníků dle platné legislativy. KDP by do budoucna měly pomoci a vést ke zlepšení péče, avšak jak upozornil přednášející, právní vymahatelnost je v tomto ohledu sporná.