Inzulinová rezistence a diabetes se pojí s dalšími nemocemi
S jakými nemocemi podle britské studie souvisí inzulinová rezistence (IR)? Jak hodnota BMI ovlivňuje riziko hospitalizace pro závažnou infekci? A jak se to u diabetiků má s rizikem onemocnění dásní či rozvoje astmatu?
Souvislost inzulinové rezistence s 31 onemocněními
Již dříve bylo známo, že inzulinová rezistence zvyšuje riziko rozvoje obezity (+7 %), hypertenze (+21 %) a ischemické choroby srdeční (+24 %). Analýza dat 429 159 osob z UK Biobank (231 033 žen, 198 126 mužů) ve věku 40–69 let sledovaných po dobu 13 let (medián) nyní ukázala spojitost IR s 31 nemocemi, přičemž riziko 26 z nich zvyšovala a 5 snižovala. Nově byla zjištěna pozitivní korelace IR s dnou a zánětem sedacího nervu (ischias) negativní korelace s Parkinsonovou chorobou. IR byla odhadnuta podle indexu TyG (vypočteného dle hladiny triglyceridů a glykémie).
Jedinci s IR měli také vyšší riziko diabetu, dyslipidémie, ovariální dysfunkce, infarktu myokardu, nemocí jater, anginy pectoris, pankreatitidy, aterosklerózy, karcinomu (ca) jater, poruch spánku , ca endometria, bolestí hlavy, selhání ledvin, psychotických poruch, neurotických poruch, deprese, ca kolorekta nebo štítné žlázy a onemocnění vnitřního ucha. Naopak bylo u jedinců s IR zjištěno nižší riziko 5 chorob: Parkinsonovy nemoci, osteoporózy, hluboké žilní trombózy, srdečních arytmií a anémie.
Riziko hospitalizace z důvodu infekce v závislosti na BMI a HbA1c
Další studie využívající data z UK Biobank hodnotila kauzální souvislost mezi BMI, HbA1c a rizikem hospitalizace pro bakteriální virové nebo mykotické infekce.
Observační výsledky ukázaly významnou souvislost mezi BMI a rizikem hospitalizace pro každý z těchto typů infekce, stejně tak u HbA1c. Nárůst hodnoty BMI o 5 kg/m2 zvýšilo pravděpodobnost hospitalizace pro infekci bakteriální o 36 %, virovou o 33 % a mykotickou o 44 %. Při vzestupu hladiny HbA1c o 10 mmol/mol se zvýšila pravděpodobnost hospitalizace pro bakteriální infekcí o 45 %, pro virovou infekci o 36 % a pro mykotickou infekci o 31 %.
Mendelovská randomizace, pomocí níž byla hodnocena kauzální souvislost ale ukázala příčinný vztah pouze mezi vyšším BMI a těžkou bakteriální (o 56 % na každé zvýšení BMI o 5 kg/m2) a virovou infekcí (o 24 %).2 Kauzální souvislost vyššího BMI s pravděpodobností hospitalizace pro mykotické infekce ani kauzální souvislost dlouhodobě mírně zvýšené glykémie a pravděpodobností hospitalizace pro infekci bakteriální, virovou či mykotickou nebyla statisticky významná.
Souvislost mikrovaskulárních komplikací diabetu s periodontitidou
Podle analýzy dat 15 922 jedinců s DM2, kteří se účastnili studie Health in Central Denmark (střední věk 63,7 roku), mají pacienti s diabetickou retinopatií či neuropatií vyšší riziko středně těžké až těžké periodontitidy. Výsledky po zohlednění sociodemografických údajů, životního stylu a zdravotního stavu ukázaly jasnou spojitost mezi oběma uvedenými mikrovaskulárními komplikacemi DM vyskytujícími se samostatně i společně a středně těžkou až těžkou periodontitidou. Při samotné diabetické retinopatii byla její pravděpodobnost větší o 21 % než u osob bez mikrovaskulárních komplikací DM, při samotné diabetické neuropatii o 36 % a u pacientů, kteří měli diabetickou retinopatii i neuropatii, o 51 %. Riziko středně těžké až těžké periodontitidy u jedinců s mikrovaskulárními komplikacemi DM oproti jedincům bez těchto komplikací DM dále zvyšovala dyslipidémie.
Vyšší riziko astmatu i u diabetiků 2. typu
Souvislost mezi astmatem a diabetem 1. typu je dobře doložena. Nově byl ale i u pacientů s DM2 zjištěn téměř 2násobný (o 83 %) výskyt astmatu než u jedinců bez DM2, a naopak u astmatiků o 28 % častější výskyt DM2 než u osob bez astmatu. Vyplývá to z metaanalýzy dat 17 milionů lidí ze 3 kontinentů, kterou provedli vědci v Tchaj-wanu, a podtrhuje to důležitost screeningu astmatu u DM2 a obráceně.
Autoři pomocí systematického průzkumu literatury vyhledali 14 studií, které hodnotily spojitost mezi astmatem a DM2 a byly evidovány v některé ze 4 databází lékařských časopisů do 31. 10. 2013. Provedeny byly v Evropě (Velká Británie, Finsko, Dánsko), USA a Asii (Korea, Singapur, Čína a Izrael). Většina účastníků byla ve věku 50 až 70 let.
Vzájemná souvislost DM2 a astmatu byla oboustranná a statistiky významná (poměr šancí [OR] 1,50; 95% interval spolehlivosti [CI] 1,15–1,96; I2 = 99 %; p < 0,01). Riziko DM2 stoupalo se závažností astmatu, nikoliv s délkou jeho trvání. Z další analýzy vyplynulo, že vzájemná souvislost mezi astmatem a DM2 může být zprostředkována přítomností hypertenze a dyslipidémie.
(esr)
Zdroje:
1. Wu J. et al. Insulin resistance is associated with 31 diseases and all-cause mortality in females in the UK Biobank: A prospective cohort study. 60th annual meeting of EASD, Madrid, 2024 Sep 9–13.
2. Hopkins R. Mendelian Randomisation provides evidence that higher BMI, but not mild hyperglycaemia, may be a causal risk factor for severe infection. 60th annual meeting of EASD, 2024 Sep 9–13.
3. Bitencourt F. V. et al. Diabetes-related microvascular complications and periodontitis: Health in Central Denmark. 60th annual meeting of EASD, 2024 Sep 9–13.
4. Nguyen N. N. et al. The association between asthma and type 2 diabetes: A systematic review and meta-analysis including 17 million individuals. 60th annual meeting of EASD, Madrid, 2024 Sep 9–13.
Foto: EASD