Jakým způsobem hydroresponzivní krytí napomáhá hojení rány?
Léčba akutní či chronické rány vyžaduje individuální posouzení. Rána se v průběhu terapie vyvíjí a mění se tak i aktuální fáze hojení. Cílem terapie je obnova kožní integrity a úplné zhojení defektu. Toho docílíme vhodně zvoleným primárním krytím. Hydroresponzivní krytí představuje účinnou metodu pro přípravu spodiny rány, díky níž lze dosáhnout pokroku v terapii.
Na každou fázi hojení jiné primární krytí
Porucha kožní integrity představuje pro pacienta vysoké riziko vzniku infekce, která může ohrozit jeho život až septickým stavem. Proto je nezbytné věnovat každému defektu patřičnou péči. Je třeba správně posoudit, ve kterém stadiu se rána nachází, a následně podle toho volit adekvátní primární krytí. Zcela nepřípustná je potom aplikace shodného primárního preparátu po celou dobu terapie – každá fáze hojení má totiž odlišné specifické nároky:
- Fáze čisticí: Ránu je nutné vyčistit od veškerých choroboplodných mikrobů, které ji kolonizují, a odstranit devitalizovanou tkáň.
- Fáze granulační: Začíná se tvořit síť krevního zásobení a dochází k postupné obnově poškozené tkáně.
- Fáze epitelizační: Granulační tkáň je podkladem pro epitelizaci a cílem je stále udržovat vlhké prostředí rány až do jejího plného zhojení.
Urychlení čištění spodiny rány
Pro vytvoření vhodných podmínek k hojení defektu je důležitá fáze čisticí. Dochází k odstranění mikrobů či povlaků, jež mohou bránit léčebnému procesu. A právě hydroresponzivní krytí podle citované studie pozitivně ovlivňuje přípravu spodiny defektu. Jeho aplikací se spodina rány vyčistí a následně se nastartuje terapie.
Níže citovaného výzkumu se zúčastnilo 86 vybraných pacientů (38 mužů a 48 žen) průměrného věku 67,7 (± 21,7) roku. Jako základní parametr měření bylo použito skóre PUSH (Pressure Ulcer Scale for Healing). Potvrdila se účinnost této metody při řízení produkce exsudátu z rány a také při podpoře čištění její spodiny. Po 20 týdnech bylo prokázáno uzavření defektu u 18,6 % sledovaných pacientů. Hydroresponzivní obvaz byl vysoce účinný při přípravě spodiny rány tak, aby mohla být podpořena další fáze hojení rány.
Indikace a využití v praxi
Využití této metody je rozmanité. Aplikovat hydroresponzivní krytí je možné na různé kožní defekty, počínaje syndromem diabetické nohy přes bércové vředy či dekubity až po defekty způsobené traumaty.
(kaše)
Zdroj: Sterpione F., Mas K., Rippon M. et al. The clinical impact of hydroresponsive dressings in dynamic wound healing: Part I. J Wound Care 2021 Jan 2; 30 (1): 15−24, doi: 10.12968/jowc.2021.30.1.15.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dermatologie Dětská chirurgie Diabetologie Chirurgie cévní Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléKongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Raději si zajděte na oční! Jak souvisí citlivost zraku s rozvojem demence?
- Virtuální realita v psychologii. Technologie brněnských vědců zefektivní terapii fobií
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Čeká nás průlom v diagnostice karcinomu pankreatu?
- Zkoušku z bariatrické chirurgie nejlépe složil ChatGPT-4. Za ním zůstaly Bing a Bard
Mohlo by vás zajímat
- Časné přidání kortikosteroidů v lokální léčbě bakteriální keratitidy
- Léčba zánětů spojivek a mazových žlázek víčka v primární péči
- Porovnání aplikace neomycinu/polymyxinu-B jeden den nebo jednu hodinu před operací katarakty
- Léčba chronické blefaritidy vyžaduje dlouhodobou péči
- Nová fixní kombinace pro léčbu akné – 1,2% klindamycinfosfát a 0,025% tretinoin
- Přidání perorálního acetazolamidu (Diluran) k topické léčbě dorzolamidem může vést k dalšímu snížení nitroočního tlaku u některých dětí s glaukomem