Chronický zánět a metabolický syndrom
Authors:
Š. Svačina
Authors‘ workplace:
III. interní klinika 1. lékařské fakulty UK a VFN Praha, přednosta prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA
Published in:
Vnitř Lék 2012; 58(7 a 8): 205-207
Category:
60th Birthday prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc.
Overview
Metabolický syndrom je onemocnění provázené systémovým zánětem. Dnes je metabolický syndrom chápán především jako abdominální obezita s komplikacemi. Právě známky zánětu mají největší vztah k obvodu pasu. Metabolický syndrom je však zcela jistě vyvoláván i zánětem jiného původu. Metabolický syndrom má totiž vazbu na typicky zánětlivá onemocnění, jako jsou paradentóza, revmatická onemocnění, chronická obstruktivní plicní nemoc a do značné míry i psoriáza. Vztah je tedy nepochybně oboustranný, metabolický syndrom působí zánět a zánětlivá onemocnění vyvolávají metabolický syndrom. Patogenetické vztahy jsou temné, ale nelze vyloučit, že je to primárně zánět, který metabolický syndrom vyvolává, a v případě abdominální obezity bez jiného zánětlivého onemocnění to může být jen zánět v abdominálním tuku.
Klíčová slova:
metabolický syndrom – diabetes mellitus 2. typu – hypertenze – paradentóza – C-reaktivní protein – chronická obstruktivní plicní nemoc – revmatoidní artritida – psoriáza
Úvod
Metabolický syndrom je onemocnění definované Geraldem Reavenem poprvé před 24 lety [1,2]. Zprvu se zdálo, že patogeneze onemocnění chápaného dlouho jako tzv. syndrom inzulinové rezistence, je jasná a že syndrom vzniká z necitlivosti na inzulin. Dnes je však situace složitější. Základní podmínkou pro diagnózu metabolického syndromu je zvýšený obvod pasu. Patogenetických teorií je však mnohem více.
Příčiny a patogenetické teorie metabolického syndromu
Z populačního hlediska jsou dnes hlavní příčinou vzniku vlivy rodinné a vlivy prostředí [3–5]. Typická je absence pohybu a nadměrný kalorický příjem a dále prožívání stresu a často kouření. Zároveň je typická i rodinná anamnéza složek metabolického syndromu – dyslipidemie, hypertenze, diabetes 2. typu a obezity. Nebyly prokázány žádné geny metabolického syndromu, a jde tedy i o „dědičnost“ kuchařky a určitého životního stylu v rodině.
Patogenetických teorií metabolického syndromu je mnoho:
- inzulinová rezistence
- zvýšená sympatikotonie
- abdominálně kumulovaný tuk
- ektopicky (zejména orgánově) kumulovaný tuk (např. játra, sval, pankreas perikard, cévní stěna)
- nízká porodní hmotnost (tzv. Barkerův syndrom, small baby syndrom či syndrom low for gestational age)
- nutrigenetické a nutrigenomické vlivy – interakce výživy s geny
- sarkopenie, sarkopenická obezita a tzv. dynamopenická obezita
- vliv organických polutantů z prostředí (polychlorované bifenyly, ftaláty a další)
- vliv změn střevní flóry
- systémový zánět
V tomto článku se zastavíme právě u poslední teorie – vztahu zánětu a metabolického syndromu. Je možné připustit, že určitý vztah k zánětu může mít všech dalších devět uvedených příčin metabolického syndromu.
C-reaktivní protein a zánět
Signifikantní vztah vysoce senzitivního CRP ke všem klasickým složkám metabolického syndromu (BMI, obvod pasu, hypertenze, hypertriglyceridemie) lze prokázat již u mladých dospělých [7]. CRP stoupá podle počtu přítomných složek metabolického syndromu.
I u zcela zdravých dospělých – jako jsou např. preventivně vyšetřovaní piloti – koreluje CRP s výskytem složek metabolického syndromu [8]. Vyšší CRP je tedy přítomno i při velmi mírných a z hlediska věku časných projevech metabolického syndromu.
Podobně je tomu i u nejstarších osob s metabolickým syndromem, u nichž je metabolický syndrom velmi častý [9]. Zde se však zdá, že vyšší CRP má nejvíce vyjádřený vztah k zvětšenému obvodu pasu, vztah k dalším složkám metabolického syndromu může být nepřímý zprostředkovaný abdominálním tukem.
Metabolický syndrom je však v posledních letech prokazován i u řady zánětlivých onemocnění, u nichž má zánět jiný původ, než je vztah zánětu k abdominálně a orgánově kumulovanému tuku. V dalším textu připomeneme čtyři příklady těchto onemocnění.
Chronická obstruktivní plicní nemoc
Až v posledních letech se metabolický syndrom začal dávat do souvislosti také s chronickou obstruktivní plicní nemocí. Frekvence přítomnosti metabolického syndromu podle Goldových stupňů chronické plicní obstrukce uvádí tab. 1 [10].
Metabolický syndrom je tedy přítomen přibližně u 1/2 pacientů. Se zhoršující se obstrukcí pravděpodobně výskyt metabolického syndromu klesá. Je možno předpokládat, že omezení fyzické aktivity je úměrné stupni obstrukce. Pravděpodobně jde tedy o vztahy působené spíše průduškovým zánětem než obstrukcí a omezením fyzické aktivity.
Klinický význam tohoto nálezu je velký. Pacient s chronickou bronchitidou a chronickou obstruktivní plicní nemocí žije s metabolickým syndromem a systémovým zánětem v aterogenním riziku a měl by mít včas zachyceny a monitorovány složky metabolického syndromu a rizikové faktory aterosklerózy.
Metabolický syndrom a psoriáza
Řada prací z posledních let [11,12] prokazuje vztah psoriázy k metabolickému syndromu. I to má praktický význam v prevenci aterosklerotických komplikací. Zejména u mladších psoriatiků je riziko kardiovaskulární příhody výrazně zvýšené [13]. Gisondi et al[11] zjistili 1,65krát vyšší pravděpodobnost existence metabolického syndromu u hospitalizovaných s psoriázou vůči jiným kožním chorobám. Cohen et al [12] na souboru více než 60 000 osob zjistili následující rozdíl ve výskytu složek metabolického syndromu u pacientů s psoriázou a bez ní (tab. 2).
Pacienti s lehčí formou psoriázy měli signifikantně vyšší riziko: 1,13krát pro diabetes, 1,03krát pro hypertenzi, 1,16krát pro dyslipidemii, 1,27krát pro obezitu a 1,31krát pro kouření než kontroly. Pacienti s těžší formou psoriázy měli signifikantně ještě vyšší riziko – 1,62krát pro diabetes, 1,79krát pro obezitu a 1,31krát pro kouření než kontroly. Prevalence obezity a diabetu signifikantně stoupala s tíží psoriázy.
V poslední době bylo navíc prokázáno [14–16], že řada antidiabetik (např. inzulinové senzitizéry, metformin a inkretinová analoga) má příznivý efekt na psoriázu a zároveň biologická léčba psoriázy zaměřená protizánětlivě působí příznivě na diabetes i jeho prevenci [17,18].
Paradentóza a metabolický syndrom
Podobně zajímavé jsou vztahy paradentózy, metabolického syndromu a diabetu 2. typu. Zároveň platí, že systémový zánět přítomný u paradentózy zvyšuje riziko metabolického syndromu zejména hypertenze a diabetu [19–21]. I naopak zřejmě platí, že pacienti s metabolickým syndromem mají zhoršenou imunitu a rozvíjí se jim paradentóza. Ve vztahu k prediabetu i diabetu tak může paradentóza glykoregulační poruchy predikovat (vyvolávat) a zároveň být jejich důsledkem.
Diabetes zvyšuje riziko těžkých forem periodontitidy. Ta současně negativně ovlivňuje kompenzaci diabetu. Při periodontitidě je přítomno dvakrát vyšší riziko diabetické nefropatie a selhání ledvin. Riziko kardiorenální mortality u diabetika je pak při periodontitidě až třikrát vyšší. Léčba periodontitidy ale také snižuje HbA1c o 0,4 %. Jde tedy nepochybně o oboustranné vztahy a je těžké posoudit, co je v případě paradentózy příčina a co následek.
Systémová revmatická onemocnění a metabolický syndrom
Prací zabývajících se vztahem systémových revmatických onemocnění je ještě více než u výše uvedených onemocnění. Odkazy je možné zjednodušit citací nedávno publikovaného přehledového článku slovenských autorů [22]. Metabolický syndrom je výrazně častější vůči kontrolám u revmatoidní artritidy, lupusu erythematodes, Bechtěrevovy choroby a pochopitelně také u psoritické artritidy. V přehledu je podobně jako výše u psoriázy uveden pozitivní vliv biologické léčby nejen na revmatické onemocnění, ale i na metabolický syndrom a diabetes. Autoři dále uvádějí, že je velmi pravděpodobné, že metabolický syndrom je častější i u dalších onemocnění pojiva, jako je např. Sjögrenův syndrom či dermatomyozitida.
Závěr
Jak vyplývá z výše uvedeného, je metabolický syndrom onemocnění zánětlivé. Vztah je nepochybně oboustranný. Metabolický syndrom působí zánět a zánětlivá onemocnění vyvolávají metabolický syndrom. Patogenetické vztahy jsou tak temné, ale nelze vyloučit, že je to primárně zánět, co metabolický syndrom vyvolává. V případě abdominální obezity bez jiného zánětlivého onemocnění to může být zánět v abdominálním tuku. V případě ostatních zánětlivých onemocnění je to zánět provázejících toto onemocnění, který vyvolá metabolický syndrom. To je pak z klinického hlediska pro internistu nejvýznamnější. Psoriáza, paradentóza, chronická instruktivní plicní nemoc i revmatická onemocnění jsou provázeny nejen metabolickým syndromem, ale i výrazným rizikem aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění. Měli bychom proto u těchto onemocnění důsledně uplatňovat opatření k prevenci aterosklerózy a v diferenciální diagnostice obtíží vždy na kardiovaskulární komplikace myslet.
prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA
www.vfn.cz
e-mail: stepan.svacina@lf1.cuni.cz
Doručeno do redakce: 3. 6. 2012
Sources
1. Wang M (ed.). Metabolic syndrome: Underlying Mechanisms and Drug Therapies. Hoboken, NJ, USA: John Wiley & Sons 2011.
2. Svačina Š et al. Poruchy metabolismu a výživy. Praha: Galén 2010.
3. Svačina Š et al. Metabolický syndrom. 3. rozř. a přeprac. vyd. Praha: Triton 2006.
4. Svačina Š, Souček M, Šmahelová A et al. Metabolický syndrom. 1. vyd. Praha: Grada 2011.
5. Strunecká A, Patočka J. Doba jedová 1. Praha: Triton 2011.
6. Strunecká A, Patočka J. Doba jedová 2. Praha: Triton 2012.
7. Oliveira AC, Oliveira AM, Adan LF et al. C-reactive protein and metabolic syndrome in youth: a strong relationship? Obesity (Silver Spring) 2008; 16: 1094–1098.
8. Alonso-Rodríguez C, Medina-Font J. High sensitivity C-reactive protein in airline pilots with metabolic syndrome. Aviat Space Environ Med 2012; 83: 504–508.
9. Zuliani G, Volpato S, Galvani M et al. Elevated C-reactive protein levels and metabolic syndrome in the elderly: The role of central obesity data from the InChianti study. Atherosclerosis 2009; 203: 626–632.
10. Watz H, Waschki B, Kirsten A et al. The metabolic syndrome in patients with chronic bronchitis and COPD: frequency and associated consequences for systemic inflammation and physical inactivity. Chest 2009; 136: 1039–1046.
11. Gisondi P, Tessari G, Conti A et al. Prevalence of metabolic syndrome in patients with psoriasis: a hospital-based case-control study. Br J Dermatol 2007; 157: 68–73.
12. Cohen AD, Sherf M, Vidavsky L et al. Association between psoriasis and the metabolic syndrome. A cross-sectional study. Dermatology 2008; 216: 152–155.
13. Gelfand J, Azfar RS, Mehta NN. Psoriasis and Cardiovascular Risk: Strength in Numbers. J Invest Dermatol 2010; 130: 919–922.
14. Brauchli YB, Jick SS, Curtin F et al. Association between use of thiazolidinediones or other oral antidiabetics and psoriasis: A population based case-control study. J Am Acad Dermatol 2008; 58: 421–429.
15. Mittal R, Malhotra S, Pandhi P et al. Efficacy and Safety of Combination Acitretin and Pioglitazone Therapy in Patients With Moderate to Severe Chronic Plaque-Type Psoriasis: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Arch Dermatol 2009; 145: 387–393.
16. Buysschaert M, Tennstedt D, Preumont V. Improvement of psoriasis during exenatide treatment in a patient with diabetes. Diabetes Metab 2012; 38: 86–88.
17. Farrokhi F, Taylor HC, McBride NM. Etanercept-induced hypoglycemia and improved glycemic control in a patient with type 2 diabetes. Endocr Pract 2011; 17: 306–307.
18. Wambier CG, Foss-Freitas MC, Paschoal RS et al. Severe hypoglycemia after initiation of anti-tumor necrosis factor therapy with etanercept in a patient with generalized pustular psoriasis and type 2 diabetes mellitus. J Am Acad Dermatol 2009; 60: 883–885.
19. Preshaw PM, Alba AL, Herrera D et al. Periodontitis and diabetes: a two-way relationship. Diabetologia 2012; 55: 21–31.
20. Han DH, Lim S, Paek D et al. Periodontitis could be related factors on metabolic syndrome among Koreans: a case-control study. J Clin Periodontol 2012; 39: 30–37.
21. Vidal F, Figueredo CM, Cordovil I et al. Higher prevalence of periodontitis in patients with refractory arterial hypertension: a case-control study. Oral Dis 2011; 17: 560–563.
22. Maňka V et al. Metabolický syndrom při zápalových onemocněních spojiva. Diabetes obezita 2003; 12: 85–92.
Labels
Diabetology Endocrinology Internal medicineArticle was published in
Internal Medicine
2012 Issue 7 a 8
Most read in this issue
- Infarkt myokardu v mladom veku – naše výsledky a skúsenosti
- Požadavky na předoperační vyšetření z pohledu anesteziologa
- Megakaryopoéza a geneze destiček
- Antagonisty aldosterónu v liečbe chronického srdcového zlyhávania