Přenášené patogeny ovlivňují složení slin klíštěte Ixodes scapularis
Klíšťata mají velmi pomalý proces sání a na svém hostiteli mohou zůstat i několik dní, nebo dokonce týdnů. Do svých slin uvolňují široké spektrum bioaktivních molekul, které mají usnadnit sání hostitelovy krve. Přesné složení slin klíštěte je ovlivňováno také patogeny, kterým klíště slouží jako vektor.
Klíšťata mají velmi pomalý proces sání a na svém hostiteli mohou zůstat i několik dní, nebo dokonce týdnů. Do svých slin uvolňují široké spektrum bioaktivních molekul, které mají usnadnit sání hostitelovy krve. Přesné složení slin klíštěte je ovlivňováno také patogeny, kterým klíště slouží jako vektor.
Klíšťata (především druh Ixodes scapularis) se vyskytují po celém světě a přenášejí celou řadu různých patogenů způsobujících například klíšťovou encefalitidu (virus klíšťové encefalitidy), lymeskou borreliózu (Borrelia), horečku Skalistých hor (Rickettsia rickettsii), ehrlichiózu (Ehrlichia chaffeensis a E. equi), anaplazmózu (Anaplasma phagocytophilum), babesiózu (Babesia spp.), coloradskou klíšťovou horečku (Coltivirus) a tularemii (Francisella tularensis).
Aby si výše uvedené mikroorganismy zajistily přenos do krve svého dalšího hostitele, interagují s některými bílkovinami klíštěte, regulují jeho genovou expresi a také migrují v rámci klíštěcího organismu. Například původce lymeské borreliózy, bakterie Borrelia burgdorferi, se v době, kdy klíště saje krev na svém hostiteli, množí a migruje ze střední části trávicího traktu klíštěte do hemocoelu, odkud se dostává do slinných žláz klíštěte a je přenášena do hostitelovy krve spolu se slinami klíštěte. Je známo, že klíšťata infikovaná borreliemi ve svých slinách produkují mimo jiné více takzvaného klíšťového histamin uvolňujícího faktoru (tick histamin release factor, tHRF) a že tento protein je důležitý pro účinný přenos bakterií do těla hostitele. Experimentální potlačení sekrece tHRF pomocí interferenční RNA u klíšťat sajících na myších významně potlačilo přenos borrelií z klíšťat na myši.
Podle některých autorů může tHRF in vivo ovlivňovat cévní permeabilitu v místě přisátí klíštěte, zvyšovat průtok krve tamtéž a významně usnadňovat přenos borreliové infekce mimo jiné i u člověka. V současné době probíhají pokusy o vakcinaci pokusných zvířat rekombinantním tHRF a následné blokování přirozeného klíštěcího tHRF vytvořenými protilátkami.
(vek)
Zdroje:
Patton T. G. et al: Saliva, Salivary Gland, and Hemolymph Collection from Ixodes scapularis Ticks. J Vis Exp. 2012 Feb 21; (60), pii: 3894; doi: 10.3791/3894.
Dai J. et al: Tick histamine release factor is critical for Ixodes scapularis engorgement andtransmission of the lyme disease agent. PLoS Pathog. 2010 Nov 24; 6 (11): e1001205.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Infekční lékařstvíOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Raději si zajděte na oční! Jak souvisí citlivost zraku s rozvojem demence?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Čeká nás průlom v diagnostice karcinomu pankreatu?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
Mohlo by vás zajímat