Alergie a imunopatologie – hlavní téma
Autoři:
Petr Panzner
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2020; 66(6): 331
Kategorie:
Editorial
Vážení čtenáři, v tomto čísle časopisu Vnitřní lékařství najdete v rámci hlavního tématu několik článků týkajících se alergických a imunopa‑ tologických onemocnění. Alergická onemocnění zůstávají již mnoho let v popředí co do frekvence svého výskytu. Např. alergická rýma postihuje odhadem každého čtvrtého člověka, alergické průduškové astma zhruba každého patnáctého. Zde jsme ale z poměrně velmi široké palety zvolili onemocnění a stavy ne tak časté svým výskytem, ale zajímavé z jiných hledisek.
Anafylaxe je stav potenciálně přímo ohrožující život a vyžadující rychlý a účinný zásah. Z hlediska dlouhodobé péče o pacienty, resp. z hlediska profylaxe vzniku anafylaktických reakcí, je správná alergo‑ logická diagnostika a dlouhodobá léčba zcela zásadní.
Potravinové alergie a intolerance jsou tématem dnes často disku‑ tovaným jak mezi lékaři, tak mezi pacienty. Tyto diskuze bohužel někdy sklouzávají do iracionálních poloh jak ve smyslu, že je tato patogeneze připisována neadekvátním symptomům, tak ve smyslu nesprávných diagnostických procedur k potvrzení či vyloučení těchto stavů.
Imunodeficience na podkladě vrozených či získaných poruch kom‑ plementového systému jsou relativně řídké stavy a navíc jejich ne zcela charakteristická symptomatologie a ne jednoduše dostupná laboratorní diagnostika dále znesnadňuje jejich detekci. O to více je nutné na tyto patologie myslet a jejich možnou přítomnost u pacientů zvažovat.
Poslední článek v této sérii se zabývá tématem imunosenescence. Tato problematika nebývá diskutována příliš často a donedávna chyběly i přesnější informace o její podstatě, přestože se s dysfunkcí imunitních reakcí ve stáří klinicky setkáváme velmi často. Zamyšlení se nad jejími mechanismy může být užitečné i pro praxi.
Přeji vám příjemné a zajímavé čtení těchto témat, která jsou pro mnohé z vás pravděpodobně ne zcela běžná, nicméně věřím, že vám a vašim pacientům přinesou užitek!
Petr Panzner
Přednosta Ústavu imunologie a alergologie
LF UK a FN Plzeň
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2020 Číslo 6
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Postihnutie tráviaceho traktu pri zmiešanej chorobe spojivového tkaniva (Sharpovom syndróme)
- Infarkt myokardu nebo syndrom zlomeného srdce?
- Potravinová alergie a intolerance
- Poruchy v komplementovém systému